Kemoterapi alan hastalara watson insan bakım modeline göre verilen bakımın yaşamın anlamı ve semptom yönetimine etkisi
  1. Tez No: 429124
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kemoterapi Alan Hastalara Watson İnsan Bakım Modeline Göre Verilen Bakımın Yaşamın Anlamı ve Semptom Yönetimine Etkisi Amaç: Bu araştırma, Watson İnsan Bakım Modeline göre verilen bakımın kemoterapi alan hastalarda yaşamın anlamı ve semptom yönetimine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Materyal Metot: Araştırma öntest- sontest kontrol gruplu gerçek deneme modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya Devlet Hastanesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Polikliniğine bağlı gündüz tedavi ünitelerine başvuran Malatya il merkezinde ikamet eden, yetişkin kanserli hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bu evrenden power analizi ile belirlenen ve randomize örnekleme yöntemiyle seçilen 79 deney, 79 kontrol grubundan olmak üzere 158 hasta oluşturmuştur. Veriler Mart-Eylül 2015 tarihleri arasında toplanmış ve verilerin elde edilmesinde Tanıtıcı Anket Formu, Yaşam Tutum Profili Ölçeği, Genel Semptom Envanteri kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara araştırmacı tarafından hastaların evlerinde Watson İnsan bakım modeline göre 2 haftada bir 3 kez hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, ki-kare, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Son test ölçüm verilerine göre; deney grubunda Yaşam Tutum Profili Ölçeği toplam puan ortalaması 164.21±36.5, Genel Semptom Envanteri 55.06±13.19; kontrol grubunun Yaşam Tutum Profili Ölçeği toplam puan ortalaması 127.31±10.61, Genel Semptom Envanteri 136.91±16.20 olduğu saptanmıştır. Gruplar arasındaki puan ortalamaları farkının istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır (p=0.000). Sonuç: Kemoterapi alan hastalara uygulanan Watson İnsan Bakım Modeline göre uygulanan bakım, hastaların Yaşam Tutum Profilini etkileyerek yaşamın anlamını arttırmış ve kemoterapi alan hastaların semptom düzeylerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Care Given According to Watson's Human Caring Model on the Meaning of Life and Symptom Management in Patients Undergoing Chemotherapy Purpose: The purpose of this study is to determine the effect of care given according to Watson's Human Caring Model on the meaning of life and symptom management in patients undergoing chemotherapy. Material Method: The study was conducted in real test model with pretest and posttest control group. The population of the study consisted of adult cancer patients who applied to the day treatment units of the Oncology Outpatient Clinic of Malatya State Hospital and Turgut Özal Medical Center and resided in the city center of Malatya. The sample of the study consisted of 158 patients (79 patients in the experimental group and 79 patients in the control group) determined by using the power analysis and selected by using random sampling method from this population. The data were collected between March-September 2015 by using the Introductory Questionnaire, LAP and GSI. Nursing care was provided 3 times once in every 2 weeks by the researcher at home to the patients in the experiment group according to the Watson's model. No intervention was applied to the patients in the control group. Number, percentage, mean, chi-square, dependent - independent samples t test were used to analyze the data. Results: It was found that total mean score of LAPS was 164.21±36.5 and total mean score of GSI was 55.06±13.19 in the experimental group; whereas total mean score of LAPS was 127.31±10.61 and total mean score of GSI was 136.91±16.20. The difference between the groups in terms of mean scores was statistically significant (p=0.000). Conclusion: The care given according to Watson's Model to the patients undergoing chemotherapy affected the Life Attitude of the patients, increased their meaning of life and decreased their symptom levels.