Fonksiyonel gastrointestinal hastalıklarda kişilik özellikleri, savunma düzenekleri ve öfke
Personali̇ty, EGO defence mechani̇sm and anger i̇n functi̇onal gastrointestinal disorder
  1. Tez No: 429145
  2. Yazar: BERNA BULUT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TAŞKINTUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, fonksiyonel gastrointestinal hastalıklarda (FGİH) kişilik özellikleri, savunma düzenekleri ve öfke ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Bu araştırmaya Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine 08.02.2015 -31.05.2015 tarihleri arasında muayene ve tedavi amacıyla başvuran, gastroskopi ve kolonoskopi yapılıp gastroenteroglar tarafından ROMA III kriterlerine göre FGİH tanısı konulan, 18 - 65 yaşları arasında, okuma yazma bilen, değerlendirme araçlarını yanıtlayabilecek zihinsel kapasitesi olan gönüllü bireyler kabul edilmiştir. Bu gruba ek olarak bilinen kronik gastrointestinal hastalığı olmayan, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu eşleştirilmiş bireyler kontrol grubu olarak alınmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formunun yanı sıra Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Eysenck Kişilik Anketi Kısa Formu, Savunma Biçimleri Testi ve Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede FGİH ve sağlıklı kontrol grubu arasında kişilik özellikleri ve olgun, nevrotik ve ilkel savunma düzenekleri arasında fark gözlenmemiş, ancak FGİH grubunda öfkenin daha fazla içe yansıtıldığı bulunmuştur. FGİH etiyolojisinde ve gidişinde kişilik özelliklerinin, savunma düzenekleri ve öfkenin rol oynayabileceği düşünülebilir. Diğer yandan kronik bir hastalık olan FGİH sonucunda da savunma düzenekleri ile öfke düzeyleri de değişebilir. FGİH'nin ele alınma ve tedavi sürecinde psikolojik faktörlerin göz önünde tutmanın ve psikiyatrik değerlendirmenin de yer aldığı disiplinler arası işbirliği kurmanın tedaviyi güçlendirebileceği ve hastanın tedaviye uyumunu artırabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the interrelationship between functional gastrointestinal disorder (FGD), personality, ego defence mechanism and anger. The study population consisted of literate patients between ages of 18-64 who were examined and performed gastroscopy, colonoscopy and diagnosed as Functional Gastrointestinal Disorder by using the ROME III diagnostic criteria at the Outpatient Gastroenterology Clinics of Başkent University Ankara Hospital between February 2015 and May 2015. Control group consisted of individuals without physical and mental disorders. Both groups were matched according to their ages, sex and educational levels. The Form of Socio-demographic and clinical Information, The Hospital Anxiety and Depression Scale, Eysenck Personality Questionnaire Revised Abbreviated, Defence Style Questionnaire and Trait Anger and Anger Expression Scale were given to the participants. The results of the study showed there is no difference between personality and mature, neurotic and immature defence mechanism in both study and control group. However, Anger Expression-In scores of FGD group was statistically higher than healthy controls. Personality, Defence mechanism and anger may play a role in FGD etiology and progress. On the other hand as a chronic disease FGİH itself could change the defence mechanism and anger level. Considering relationship between FGD and psychological factors, interdisciplinary collaboration with psychiatric evaluation could strengthen treatment of FGD and improve compliance with treatment.