Servikal kanserde prognozu etkileyen faktörler ve neoadjuvan tedavinin prognoza etkisi
Factors effecting the prognosis of cervixal cancer and the effects of the neoadjuvant treatment to the prognosis
- Tez No: 429144
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Servikal kanser dünyada ve ülkemizde jinekolojik maligniteler içerisinde üçüncü sırada izlenmektedir. SEER 2005-2011 verilerine göre 5 yıllık sağkalım % 67.8 dir (1). Çalışmada Şubat 2007 – Ocak 2015 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Jinekolojik Onkoloji Bölümünde tedavi edilen 119 evre 1B2 servikal kanserli olgu araştırma kapsamına alındı. Çalışma kapsamına alınan hastaların tamamına Tip3 (Querleu-Marrow Tip C2) Histerektomi ve level 3 Lenf nodu diseksiyonu yapıldı. Ortalama yaş 56 (32-85), ortalama takip süresi 35 (1-100) aydı. Çalışmada evre 1B2 olan olgularda genel ve hastalıksız sağkalımı etkileyen faktörler ve neoadjuvan kemoterapinin genel ve hastalıksız sağkalım'a olan etkisi araştırıldı. Olguların ortalama sağkalım süresi 74,6 ay, hastalıksız sağkalım süresi 63,8 aydı. 5 yıllık sağkalım (GS) ise %67,6 ; hastalıksız sağkalım (HS) ise %57,2 olarak bulundu. Takip süresinde 38 olguda rekürrens gelişti. 32 olguda ölüm gerçekleşti. 5 yıllık genel ve hastalıksız sağkalım neoadjuvan tedavi alan olgularda sırasıyla %51,7 (56,3 ay) ve %48,2 (49,2 ay) olarak bulundu. Neoadjuvan tedavi almayan olgular için 5 yıllık genel ve hastalıksız sağkalım ise sırasıyla %73,5 (79,2 ay) , %61,4(67,7 ay) olarak hesaplandı. Neoadjuvan tedavi alanlarla almayanların genel sağ kalım hızları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıyken (p=0,036), hastalıksız sağ kalım hızları benzerdi (p=0,170). Neoadjuvan tedavi almayanların genel sağ kalım hızı alanlardan anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the third most prevelant of all gynecological malignancies seen in the world and our country. According to the SEER data 2005-2011 5-year survival was 67.8 % respectively (1). 119 stage 1B2 cervical carcinoma treated between Februrary 2007- January 2015 in Başkent University School of Medicine,Department of Obstetrics & Gynecology, Division of Gynecologic Oncology evaluated in this study. Type 3 ( Querleu-Marrow Tip C2) hysterectomy and level 3 lymph node dissection is performed for all cases. Mean age was 56 (32-85) , follow-up was 35 (1-100) months. Factors affecting overall and disease -free survival and overall and disease-free survival compared to the effect of neoadjuvant chemotherapy in patients with stage 1B2 was investigated in this study . Mean overall survival was 74.6 months , disease-free survival was 63,8 months. 5 year OS 67,6 % & DFS was 57,2 %. 38 patients had recurrence at follow-up period. Deaths occurred in 32 patients. 5-year overall and disease-free survival in patients with neoadjuvant therapy was found respectively and 51.7 % ( 56.3 months) and 48.2 % (49.2 months). For patients who didn't received neoadjuvant therapy 5-year overall and disease-free survival was found 73.5 % (79.2 months) , 61.4 % ( 67.7 months) , respectively. Those who receive neoadjuvant therapy with the difference between statistically more significantly in overall survival rates (p = 0.036 ) , disease free survival rates were similar (p = 0.170 ) . The overall survival rates between those who receieved neoadjuvant treatment and those who dıd not were statıstıcally sıgnıfıcant. Disease free survival rates were comparable. The overall survival wıth those who dıd not receive neoadjuvant therapy were consıderably higher than those who received neoadjuvant therapy