Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı hastalarının endometriumunda granulosit koloni stimülasyon faktör reseptörü ve serviko-vajinal lavajında granulosit koloni stimülasyon faktör düzeyinin prognostik önemi
Tekrarlayan i̇mplantasyon başarisizliği hastalarinin endometriumunda granulosit koloni stimülasyon faktör reseptörü ve serviko-vajinal lavajinda granulosit koloni stimülasyon faktör düzeyinin prognostik önemi
- Tez No: 429157
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İmplantasyon, endometrium ile embriyo arasında büyüme faktörleri, hormonlar, adezyon molekülleri, ekstraselüler matriks ve prostoglandinler ile oluşan karmaşık bir diyalog çerçevesinde; embriyonun desiduaya yapışması, bazal membrana doğru inmesi ve stromaya invaze olmasıdır. Günümüz Yardımlı Üreme Teknikleri (YÜT)'ndeki en yüz güldürücü araç olan İntrasitoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) uygulamalarında %80'lik fertilizasyon oranlarına ulaşılabilmesine rağmen, ortalama canlı doğum oranı %45'i geçememektedir. Bu noktada implantasyon başarısızlıkları ve endometrial reseptivite, YÜT'nin en önemli hız kısıtlayıcı basamaklarından birini oluşturmaktadır. Granulosit-Koloni Stimülan Faktör (G-CSF) implantasyon penceresine uygun dönemde fetomaternal alandan, plasentadan, desiduadan ve serviko-vajinal sıvılardan eksprese olmaktadır ve endometrial reseptiviteyi belirlemede önemli bir belirteçtir. Bizim bu çalışmadaki amacımız öncelikle Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı olan, ICSI planlanan hastaların embriyo transfer (ET) günü serviko-vajinal lavaj örneklerinden G-CSF düzeyleri ve bu hastaların endometrial biyopsi örneklerinden G-CSF reseptör bakılması ile elde edilecek gebelik oranları ilişkisinin gösterilmesidir. Çalışmamıza Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ankara Tüp Bebek Merkezlerimize başvuran, son 12 ay içinde ICSI yapılmasını planladığımız hastalarımızdan 19'u dahil edilmiş olup, 18-42 yaş aralığında, donma-çözme siklusu olan veya zorunlu tek embriyo transferi yapılan hastalar ise çalışmaya dahil edilmemiştir. Örnekler embriyo transfer gününde serviko-vajinal lavaj sıvılarından minimal invazif bir yaklaşımla alınmıştır. Serviko-vajinal lavaj örneklerinde Biyokimya laboratuvarımızda ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi ile G-CSF düzeylerine bakılmıştır. Endometrium biyopsi örneklerinde G-CSF reseptörü incelenmiştir. G-CSF ve G-CSF reseptörü düzeyleri ile elde edilecek gebelik oranları ilişkisi istatistiksel olarak incelenerek klinik retrospektif bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Implantation is adhesion of embryo to desidua, burrowing through basal membrane and invasion into the stroma as part of a complex dialogue involving growth factors, hormones, adhesion molecules, extracellular matrix and prostoglandines between the endometrium and the embryo. Nowadays, the most succesfull method between assisted reproductive techniques is intra-cytoplasmic sperm enjection (ICSI). With this instrument despite the %80 fertilisation rate is achievable, average live birth rate isn't more then %45. At this point, implantation failure and the endometrial receptivity are the rate limiting steps of Assisted Reproductive Techniques. G-CSF is an outstanding factor which is determining the endometrial receptivity, produced at the implantation period from fetomaternal place, placenta, desidua and cervico-vaginal secretions. Our goal with this study is to show the relationship between the pregnancy rate and G-CSF level at the cervico-vaginal lavage sample at the day of implantation, also G-CSF-R expression which is gained from endometrial biopsy at the patients who is suffering from recurrent implantation failure and scheduled for ICSI. We transcluded 19 patient to our study who is reffered to our University of Başkent, department of Gynecology and Oncology IVF clinic for ICSI at last 12 month. But we excluded the patients from the study whose age between 18-42 years, patients for thaw cycles or underwent mandatory single embriyo transfers. The samples were collected in the embriyo transfer (ET) day, with a minimal invasive procedure, from the servico-vaginal flushings and assesed in the biochemistry laboratory for G-CSF levels by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. G-CSF receptors are examined at the endometrial biopsy samples. A clinical retrospective research has done by the statistical investigation of relationship between the G-CSF ligand, G-CSF receptor levels and the pregnancy rate.