Solid tümörlü kanser hastalarında C-C motif kemokin ailesinden monosit kemotaktik protein-1 (MCP-1) ve kemokin reseptör-2 (ccr2) varyantlarının araştırılması
Investigating monocyte chemotactic protein–1 (MCP–1) and chemokine receptor–2 (CCR2) variants of C-C motif chemokine family in patients with solid tumors
- Tez No: 429168
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tümörü oluşturan hücre gruplarına göre isimlendirilen solid tümörler, kanserlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır ve malign ile bening tümörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Çalışmamızda ele aldığımız solid tümörler; akciğer kanseri, kolorektal kanser, meme kanseri, over kanseri ve tiroit kanseridir. Çalışmamızda toplamda 28 akciğer kanseri hastası (4 kadın, 24 erkek), 34 kolorektal kanser hastası (12 kadın, 22 erkek), 23 tiroit kanseri hastası (20 kadın, 3 erkek), 27 meme kanseri hastası (25 kadın, 2 erkek) ve 30 over kanseri hastası dahil edilmiştir. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 66 sağlıklı gönüllünün 27si kadın ve geri kalan 39u erkektir. CCR2 V64I varyantının genotipinin belirlenmesi için, tek nükleotit değişimini içeren PZR amplikonları BsaB1 enzimi ile muamele edilmiştir. MCP-1 A2518G varyantının genotiplenmesi için bu tek nükleotit değişimini içeren PZR ürünleri PvuII enzimi ile muamele edilmiştir. Enzimler yabanıl tip PZR ürünlerini kesmezken değişimin olduğu PZR ürünlerini kesecek şekilde seçilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 20 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solid tumors are named according to their cell origins and account for most of the cancer cases. Solid tumors can be grouped as malign and benign tumors. In the present study, lung cancer, colorectal cancer, breast cancer, ovarian cancer and throid cancer cases were included to our study pool of solid tumors and 28 lung cancer (4 female and 24 male), 34 colorectal cancer (12 female and 22 male), 23 thyroid cancer (20 female and 3 male), 27 breast cancer (25 female and 2 male) and 30 ovarian cancer cases were analyzed. We analyzed 66 healthy controls (27 female and 39 male). CCR2 V64I variants were determined via enzyme restriction with BsaB1 endonuclease enzyme and genotypes of MCP-1 A2518G variants were determined via enzyme restriction with PvuII endonuclease enzyme. Both enzymes were selected as not to restrict the wild type PCR products. Statistical analysis were performed using IBM SPSS v.20 software.