Zirkonya korların değişik yöntemlerle aşındırılması sırasında meydana gelen ısı değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of temperature changes of zirconia frameworks while grinding with different techniques
  1. Tez No: 429167
  2. Yazar: ÖZGECAN KÜÇÜKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diğer tam seramik sistemlere kıyasla yüksek mekanik performans, dayanıklılık, gerilim direnci, kimyasal ve boyutsal stabilite gösteren zirkonya, tam seramik sistemlerin güvenilirliğini arttırmıştır. Restorasyon ve prepare edilmiş dişin mükemmel uyumunu elde etmek amacıyla ve son uyumlamalar için genellikle aşındırma yapılması gerekebilmektedir. Zirkonyanın mekanik özellikleri bu rutin laboratuvar ve klinik işlemler sonucunda değişebilmektedir. Aşındırma, materyal yüzeyinde ısı ve stres oluşturarak faz transformasyonuna neden olur. Bizim çalışmamızda da; zirkonya korların değişik yöntemlerle aşındırılması sırasında meydana gelen ısı değişiklikleri değerlendirilmiştir. Her grupta 10'ar adet olmak üzere 60 adet zirkonyum altyapı örneği hazırlandı. İki farklı aşındırma yöntemi altında (aeretör, mikromotor) 6 grup (Aeretör ile su soğutmalı ve su soğutmasız yeşil bantlı elmas frez, su soğutmalı ve su soğutmasız siyah bantlı elmas frez. Mikromotor ile su soğutmalı ve su soğutmasız) oluşturuldu. Her gruba ait altyapı örneklerinden 1mm3 lük materyal aşındırılması sırasında ısıölçer probe ile iç yüzeyde meydana gelen ısı değişimi kaydedildi. Aşındırma sırasında frez-materyal ilişkisinin standardizasyonu ve sabitlenmesini sağlamak amacı ile aşındırma düzeneği hazırlandı. Hazırlanan aşındırma düzeneğinde aeretör, mikromotor ve materyal sabitlenerek frez ile aşındırma esnasında tek tip ileri-geri hareket ile aşındırma işlemi gerçekleştirildi. Zirkonya altyapı örneklerinin aşındırılması sırasında zirkonya altyapı örneğinin iç yüzeyine yerleştirilen prob ile ısı değişimi bilgisayar ortamında kayıt edildi, 60 örnek için grafik ve tablo verileri elde edildi. Elde edilen veriler ve istatistiksel analizler sonucunda aeretör ve mikromotor gruplarının maksimum ısı ortalamaları karşılaştırıldığında; mikromotor ile su soğutmalı yapılan aşındırmalarda maksimum ısı ortalaması (23,55±1,80c) aeretör ile su soğutmalı yapılan aşındırmaların maksimum ısı ortalamalarından (22,65±0,76c ve 22,59±0,61c) daha yüksek değer göstermektedir. Mikromotor ile su soğutmasız yapılan aşındırmaların maksimum ısı ortalaması (54,69±11,63c) , aeretör ile su soğutmasız yapılan aşındırmaların maksimum ısı ortalamarından (41,62±11,120c ve 48,55±7,44c) daha yüksek değer göstermiştir. Tüm frez gruplarında su soğutmasız yapılan aşındırmaların maksimum ısı ortalamaları su soğutmalı aşındırma yapılan grupların maksimum ısı ortalamalarından daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Full ceramic materials have been an alternative to metal-ceramic restorations with their chemical stability, biocompatibility and aesthetic properties close to the natural tooth structure. Zirconia has increased the reliability of all ceramic systems with properties as; high mechanical performance, durability, tensile strength, chemical and dimensional stability. The mechanical properties of zirconia can be changed by these routine laboratory and clinical procedures as a result. Grinding procedure may cause heating and stress on the surface of the material resulting phase transformation of zirconia. In our study; temperature changes of zirconia frameworks while grinding with different techniques are evaluated. Sixty zirconia framework samples were fabricated and divided as each group has ten specimens. Two different grinding technique (high speed hand piece, micromotor) selected and divided in six groups ( fine grained diamond bur with and without water cooling, coarse grained diamond bur with and withoud water cooling, micromotor with and without water cooling). A mechanism is prepared for standardization and fixation of bur-material relation while grinding. High speed hand piece, micromotor and the material are fixed on mechanism and only back and forth movement was allowed for grinding. Each zirconia framework has grounded until 1mm3 material disappeard. Data tables and graphics are obtained and statistically analyzed. Mean maximum temperature values of two grinding techniques are compared. Mean maximum temperature of grinding with micromotor under water cooling (23,55±1,80c) was higher than grindings with high speed hand piece under water cooling (22,65±0,76c and 22,59±0,61c)