Exploration of the nutritional status and behaviours of some overweight and obese children with autism spectrum disorder in istanbul and the reasons of high body-mass indices in these children
İstanbul'daki bazı kilolu ve obez otizmli çocukların beslenme durum ve davranışları ile sahip olunan yüksek beden kitle indeksinin sebeplerininin incelenmesi
  1. Tez No: 429174
  2. Yazar: AYŞE HÜMEYRA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma BKİ'leri 25 üzeri olan otizmli çocukların beslenme durumunu saptamak ve kiloluluk ile obezite sebeplerini araştırmak için yapılmıştır. Yaşları 12 ile 18 arasındaki, çeşitli otizm rehabilitasyon merkezlerinden rastgele seçilmiş otizmli erkek çocukların antropometrik ölçümleri yapılıp çalışma için uygun, BKİ'si 25 üzeri olan, 80 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Bu 80 çocuğun bakıcı ya da ailelerine 4 ayrı anket uygulanmıştır: Genel Anket, 3 Günlük Besin Tüketim Kaydı, Beslenme Davranış Durumu Anketi ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi. Antropometrik ölçümler sonunda 80 çocuğun 25 tanesi kilolu, 55 tanesi obez bulunmuştur. Üç günlük besin kayıtlarının sonuçlarına göre çocukların diyet lifi, kalsiyum ve D vitamini alımları yetersiz bulunurken, kolesterol alımları da yüksek çıkmıştır. Beslenme davranış durumu anketinin sonuçlarına göre bu çocuklarda gözlemlenen temel beslenme sorunları yutmayı reddetme/yemeği ağızda tutma (5 çocuk), yemeği reddetme (3 çocuk) ve yutmada güçlük (1 çocuk). Diğer bir beslenme davranışı da %36,3 (29 çocuk) ile besinlerde seçicilik olarak saptanmıştır. Pozitif ya da negatif seçicilik yapılan besinler; ekmekler (%10,3), meyveler (%10,3) ve süt - süt ürünleri (%17,2) olarak bulunmuştur. İlaç kullanımı göstermiştir ki 29 ilaç kullanan (%36,3) çocuktan 16sı (%57,1) antipsikotik ilaç ve 16sı (%57,1) antiepileptik ilaç kullanmaktadır. Uluslararası fiziksel aktivite anketinin sonuçlarına göre; çocukların 71 tanesi (%89) orta düzeyde fiziksel aktivite yaparken, 9 tanesi (%11) düşük fiziksel aktivite yapmaktadır. Çocuklardan hiç biri yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip değildir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the nutritional status of children with autism spectrum disorder (ASD) whose body mass indices (BMIs) were over 25.0 and explore the reasons of overweight and obese in these children. 80 individuals (aged between 12 – 18, males) with ASD were selected randomly after some anthropometric measurements (weight and height) were taken and their BMIs were calculated (BMIs over 25.0 were taken for the study). A total number of 80 individuals' parents/caretakers completed 4 questionnaires which are; General Questionnaire, Three Day Food Record, Feeding Assessment Survey (FAS) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). Anthropometric measurements showed that 25 of the children were overweight and 55 of the children were obese. According to the results of three day food records, children's fibre, calcium and vitamin D intakes were inadequate and their cholesterol levels were found higher than normal limits. The results of feeding assessment survey revealed that the main feeding problems are: refuses to swallow/holds food in mouth (5 children), refuses to eat (3 children) and difficulty swallowing (1 child). Another major feeding problem is selectivity and 36,3% (29 children) of the children have selectivities. Most positively or negavitely selected foods are breads (10,3%), fruits (10,3%) and dairy products (17,2%). Drug usage showed that 29 children (36,3%) use drugs and 16 of them (57,1%) use antipsychotics and 16 of them (57,1%) use antiepileptics. Depending on the international physical activity questionnaire; 71 children (89%) had moderate physical activity level, 9 children (11%) had low physical activity level and none of the children had high physical activity level.