Shear bond strenght of three bulk-fill composites and conventional composites restorative material to dentine : In-vitro
Bulk fill kompozit rezinler ve geleneksel kompozit rezinlerin dentine bağlanma dayanimlarinin in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 429175
  2. Yazar: AHMED NOUHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN YURDAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı Bulk Fill kompozit rezinlerin, iki basamaklı self-etch adeziv kullanılarak dentine Makaslama bağlanma kuvvetinin in-vitro olarak değerlendirilmesidir. Mesio-distal yönde ikiye ayrılan 20 adet çekilmiş insan molar dişi n=10 olan 4 gruba randomize olarak ayrıldı. Dişler bukkal ve palatinal yüzleri yukarıda kalacak şekilde akrilik reçine ile metal ringlere gömüldü. Ardından dişler 600 grit silikon carbit zımpara ile orta dentin bölgesine kadar aşındırıldı. Örneklere adeziv sistem (AdhesE, Ivoclar-Vivadent) üreticilerin direktifleri doğrultusunda uygulandı. Ardından 3 mm çapında, 4 mm yüksekliğindeki kalıp bağlanma yüzeyine adapte edilip geleneksel kompozit rezin (Filtek Z250, 3M ESPE,ABD) 2 mm kalınlıkta tabakalar halinde 4mm kalınlığında, Bulk fill kompozit rezinler ise (Venus Bulkk Fill, Heraus Kulzer, Almanya), (SurefFil SDR flow, Dentsply, Almanya) and (everX Posterior, GC, Japonya) tek tabaka halinde 4 mm uygulanarak 20 sn ışık ( Bluephase 201, Ivoclar Vivadent) ile polymerize edildi. Örnekler yirmidört saat oda ısısında distile suda bekletildikten sonar, universal test makinasında makaslama bağlanma deneyi uygulandı. Elde edilen bulgular ''One way Anova'' ve ''Tukey HSD'' testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. En yüksek ortalama bağlanma kuvveti control grubunda elde edilirken sırasıyla SureFill SDR flow, Venus Bulk Fillve en sonEveXPosterior GC sırasıyla elde edildi. Ancak gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamadı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to assess the shear bond strength of different Bulk fill composites with two steps self etch adhesive system to dentin. Twenty extracted sound human molar teeth were selected and sectioned mesiodistally, then the substrate surfaces were roughened with 600- grit silicon carbide grinding paper to achieve flat homogeneous dentin surfaces and the samples were then equally and randomly divided into 4 groups, 10 samples for every group . The bonding system ( AdheSE, Ivoclar-Vivadent)was used in accordance with the manufacturer's instructions. A mould with a central cylindrical cavity (3 mm in diameter and 4 mm in height) was adapted on the specimen and filled with resin composite in two consecutive increments of 2 mm for the regular RC (Filtek™ Z250 3M/ESPE, St. Paul, MN, USA) and in one 4-mm increment for the bulk-fill RCs(Venus® bulk fill ,Heraeus Kulzer GmbH, Hanau, Germany), (SureFil SDR flow; Dentsply, Konstanz, Germany) and (everX Posterior GC, Tokyo, Japan), followed by polymerizing each increment for 20 s (Bluephase 20I; Ivoclar-Vivadent). Specimens were then stored for 24 h at room temperature in distilled water, and were then loaded in a universal testing machine. The statistical analysis of the results were performed by“Oneway Anova”and“Tukey HSD”tests (p 0.05).