Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda metilfenidat tedavisi öncesi ve sonrası oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative metabolism in children with adhd before and after methylphenidate treatment
  1. Tez No: 429187
  2. Yazar: HASAN BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Oksidatif stresin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB)'nun patofizyolojisinde rol alabileceği ile ilgili birkaç çalışma bulunmaktadır. Biz bu çalışmada DEHB hastalarında metilfenidatın(MPH) oksidatif metabolizma üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: DSM-5'e göre DEHB konulan 30 hasta ile 30 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Serum total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplanması Gaziantep Üniversitesi Biyokimya laboratuarında yapıldı. Bulgular: TAS ve OSİ değerleri tedavi öncesi ile kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında; TAS değeri hasta grubunda anlamlı derecede daha düşükken, OSİ değeri hasta grubunda anlamlı derecede daha yüksekti (sırası ile p=0,047 ve p=0,010). TOS değeri açısından iki grup arasında arasında anlamlı farklılık yoktu(p=0,060). TAS, TOS, OSİ değerleri tedavi sonrası ile kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu (sırası ile p=0,053, p=0,888 ve p=0,315). TOS değeri tedavi öncesi ile sonrası karşılaştırıldığında tedavi sonrası anlamlı derecede daha düşüktü(p=0,032). TAS ve OSİ değerleri açısından tedavi öncesi ile sonrası arasında anlamlı farklılık yoktu(sırası ile p=0,894 ve p=0,074). Tartışma: Çalışmamızda oksidatif metabolizmanın DEHB olan çocuklarda bozulduğu bulunmuştur. Bunun yanında metilfenidatın oksidatif dengeyi TOS'u azaltalarak düzelttiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: There are some researches about the role of oxidative stress in the pathophysiology of Attention Deficit/Hyperactivity Disorder(ADHD). In this study, we aimed to evaluate effects of methylphenidate(MPH) treatment on oxidative metabolism in patients with ADHD. Method: 30 patients diagnosed as ADHD according to DSM-5 and 30 healthy controls enrolled into the study. Serum total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) measurements were done in biochemistry laboratory of Gaziantep University. Results: When TAS and OSI levels were compared between pre-treatment and control group; TAS level was significantly lower in the patient group, OSI level was significantly higher in the patient group (p=0,047 and p=0,010 respectively). There was not significant differences of TOS level between two groups(p=0,060). When TAS, TOS and OSI levels were compared between post-treatment and control group; there were not significant differences between two groups (p=0,053, p=0,888 and p=0,315 respectively). When TOS level was compared between pre-treatment and post-treatment; TOS level was significantly higher in the pre-treatment(p=0,032). There were no statistically significant differences in plasma TAS and OSI levels between the pre-treatment and post-treatment(p=0,894 and p=0,074 respectively). Conclusion: Oxidative metabolism was found to be impaired in children with ADHD in our study. It was also determined that methylphenidate repairs the oxidative balance by decreasing TOS level.