Malign mezotelyoma'da fibulin-3 ile mezotelin değerlerinin kıyaslanması ve tanı değeri
Diagnostic efficacy of fibulin-3 and mesothelin volue in malignant pleural mesothelioma
  1. Tez No: 429189
  2. Yazar: DERYA ÖRTLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Malign plevral mezotelyoma (MPM) çevresel ve mesleki asbest teması ile ilişkili, kötü prognozlu bir tümördür. Tanısında ve sık görülen diğer malign efüzyonlardan ayrılmasında güçlükler yaşanmaktadır. Mezotelyomanın daha erken, noninvazif tanısı için yeni süreçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda malign mezotelyomalı hastalarda plevral sıvıda fıbulin-3 ve mezotelin düzeylerini tespit edip tanısal değerini belirlemeyi ve diğer nedenlerle oluşan efüzyonlarla karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya Aralık 2013 ve Temmuz 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi kliniklerinde tetkik ve/veya tedavi edilen 23 MPM, 42 mezotelyoma dışı malign plevral efüzyon (MPE), 41 parapnömonik efüzyon, 12 enflamatuar eksuda, 24 transüdatif efüzyonu olan toplam 142 hasta dahil edildi. Plevra sıvılarında mezotelin ve fibulin-3 düzeyleri ölçümünde ticari ELISA kitleri kullanıldı. Eksudatif plevra sıvısı olan 118 hastada fibulin-3 ve mezotelin düzeyleri transüdatif sıvı olan hastalardan yüksekti (sırasıyla p0,05).MPM ve MPE'lerde mezotelin düzeyleri incelendiğinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmazken; fibulin-3 düzeyi MPE'lerde daha yüksekti (p=0,039). Fibulin-3 düzeyi >142,5 ng/ml olarak alındığında, fibulin-3'ün malign olguları saptamadaki duyarlılığı %96,9, özgüllüğü %67,5, eğri altında kalan alan (AUC) 0,849, pozitif prediktif değeri %70,79, negatif prediktif değeri %96,23 olarak saptandı. Mezotelin düzeyi ise >68,5 Nm olarak alındığında, mezotelinin malign olguları saptamadaki duyarlığı %90,8, özgüllüğü %75,3, AUC düzeyi 0,835 olup, pozitif prediktif değeri %74,68, negatif prediktif değeri %90,48 olarak saptandı. MPM'li hastaların evreleri ile mezotelin ve fibulin-3 düzeyleri arasında korelasyon izlenmedi (p=0,036, r=0,851). Beraberinde mezotelin ve fibulin-3'ün survi üzerine etkisi değerlendirildi ancak istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p> 0,05). Malign ve benign plevral efüzyonların ayrımında fibulin-3 ve mezotelin belirleyici birer biyomarkır olarak saptanmış ancak prognoz üzerine etkilerini saptayabilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma (MPM) is a tumor associated with environmental or occupational asbestos exposure with poor prognosis. Diagnosis of MPM and differentiation from other malignant diseases may be challenging. Novel methods for early and noninvasive diagnosis of MPM is needed. We aimed to determine the diagnostic value of fibulin-3 and mesothelin in the diagnosis of MPM and compare with effusions related to other causes. The study was conducted at Gaziantep University clinics between December 2013 and July 2015. The study population consisted of 142 patients with pleural effusions (23 MPM, 42 malignant pleural effusion (MPE) other than MPM, 41 parapneumonic effusion, 12 inflammatory exudates and 24 transudative effusion). Mesothelin and fibulin-3 levels were determined by ELISA. Pleural fluid fibulin-3 and mesothelin levels were higher in 118 patients with exudates than 24 patients with transudates (p142.5 ng / ml was taken for fibulin-3, the sensitivity and specicificity for diagnosing malignant effusions were 96,9% and 67.5%, the area under the curve (AUC) 0.849, positive predictive value (PPV) 70,79%, negative predictive value (NPV) 96.23%. A cut-off level of >68.5 Nm for mesothelin was determined with 90.8% sensitivity and 75.3% specificity, the AUC level was 0,835, PPV 74.68%, NPV 90,48. Levels of mesothelin and fibulin-3 were not correlated with clinical stage or survival. Fibulin-3 and mesothelin may have diagnostic value for differentiating malignant effusions from benign effusions however further research is needed to determine their usefulness for prognosis.