Sugammadeks ve neostigmin ile dekürarizasyonun postoperatif termoregülasyona olan etkilerinin karşılaştırılması
Determine the effects of two decurarization methods on the thermoragulation of patients received general anesthesia
- Tez No: 429190
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hipotermi anestezi uygulamaları sırasında sık karşılaşılan ve beraberinde olumsuzlukları getiren bir termoregülatuvar bozukluktur. Çalışmamızın amacı genel anestezi alan hastalarda dekürarizasyon yöntemlerinin termoregülasyon üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra elektif torakotomi operasyonu planlanan ASA I-III 18 yaş üzeri 66 erkek hasta alındı. Operasyon odası standart olarak 22 °C' de tutuldu. Diyabet, koroner arter hastalığı, termoregülasyonu bozan ilaç kullanan, inflamatuar hastalık, nöromuskuler kas hastalığı ve distrofik bozukluk, hipo-hipertiroidizm Parkinson, BMI 20'nin altında 30'un üzerindeki, kollajen doku hastalığı (reynaud vs.) olan ve operasyondan entübe çıkacak hastalar hastalar çalışma dışı bırakıldı. İntraoperatif IV solüsyonlar oda ısısında verildi. Hastalar basınçlı sıcak hava üfleyen (orta ayarda 38 °C) havalı battaniyelerle ısıtıldı. Operasyon sonunda inhalasyon anesteziği kesildikten sonra Train of Four (TOF) değeri elde edildiğinde Grup N'de hastalarda 0,02-0,05 mg/kg neostigmin ve 0,01-0,02 mg/kg atropin ile; Grup S'de ise 3 mg/kg sugamadeks ile dekürarizasyon sağlandı. Hastalar postoperatif yoğun bakım ünitesinde tek katlı pamuklu battaniye ile örtüldü. Burada ekstübasyon sonrası 15, 30, 45, 60, 90 ve 120. dakikalarda timpanik membrandan santral, sternum üzerinden ve kolun üst 1/3' lük kesiminden periferik cilt sıcaklıkları ölçülerek kaydedildi. Hastaların demografik verileri, preoperatif sıcaklıkları, operasyon süreleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Ayrıca ekstübasyon sonrası ilk iki saat içerisinde grupların timpanik membrandan alınan santral, göğüsten ve koldan ölçülen cilt sıcaklık ölçümleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p> 0,05). Preoperatif timpanik sıcaklık seviyesine dönme süreleri açısından gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi (p> 0,05). İntraoperatif olarak eşit ısı koşullarında aktif ısıtılan hastalarda dekürarizasyon ajanlarının spontan postoperatif santral ve cilt sıcaklıkları üzerine etkili olmadığı, buna karşılık koldan ölçülen periferik cilt sıcaklığının preoperatif kontrol sıcaklık seviyesine sugammadeks kullanılan hastalarda daha erken döndüğü kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Hypothermia is mostly encountered a thermoregulatory disorder during general anesthesia. Aim of the study is to determine the effects of two decurarization methods on the thermoragulation of patients received general anesthesia. After obtainig Gaziantep University Faculty of Medicine Ethics Committee approval, 66 ASA I-III, male patients over 18 years old who are scheduled for elective thoracotomy included in the study. Temperature of operation room kept at standart of 22 °C. Patients who had; diabetes, coronary artery disease, thermoregulation impairing drug usage, inflammatory disease, neuromuscular muscle disease and dystrophic disorder, hypo-hyperthyroidism, Parkinson's disease, over 30 under 20 BMI, connective tissue disease (reynaud etc.) and patients who wil remain intubated after the operation were excluded from the study. Intraoperative I.V solutions administered at room temperature. Patients were heated with ( 38 ° C at medium setting ) air blowing blankets. After TOF value obtained at the end of the operation decurarization achieved with 0,02-0,05 mg/kg neostigmine in group N and 3 mg/kg sugamadeks in group S. Patients were covered with a single layer of cotton blanket in the postoperative care unit. Core temperatures of tympanic membrane and peripheral skin temperatures of sternum and 1/3 part of the upper arm were measured and recorded at 15, 30, 45, 60, 90 and 120 minutes after extubation. There was no significant difference between the groups with regard to demographic data, preoperative temperature and operation times. Core temperature of the tympanic membrane and skin temperatures measured at the chest and arm measured at the first two hours after extubation were similar between the groups (p> 0.05). It was concluded that decurarization agents had no effect on spontaneous postoperative central and skin temperatures in the actively heated patients at equal intraoperative temperatures. Whereas in the patients received sugammadex peripheral skin temperature of arm returned earlier to preoperative control temperature levels than patients received neostigmine.