Endometrium kanserinde formalin ile fikse edilmiş parafine gömülü bloklardan elde edilen doku örneklerinde mirna 204-5P, mirna 138-5P ve mirna 133-3P'nin ekspresyon düzeylerinin tesbiti ve prognoz ile ilişkisi
Determination the expression levels of mirna 204-5P, mirna 138-5P and mirna 133-3P in formaline fixed-paraffine embedded tissue samples of endometrial cancer and relationship with the prognosis
  1. Tez No: 429195
  2. Yazar: HÜSEYİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda mikroRNA'ların endometrium kanserindeki rolünün ortaya konulmasına katkı sağlamak, tanı ve tedavinin kişiselleştirilmesine olanak sağlayan prognostik bir biyobelirteç ortaya koymak amacıyla, formalin ile fikse parafine gömülü bloklardan (FFPE) elde edilen doku örneklerinde, miRNA 204-5p, miRNA 138-5p ve miRNA 133-3p'nin ekspresyon düzeylerinin tesbiti ile prognostik değişkenlerle karşılaştırlması hedeflenmiştir. Ocak 2010 ve Aralık 2014 tarihleri arasında kliniğimizde endometrium kanseri tanısıyla cerrahi evreleme yapılan 49 adet tip 1 endometrium kanserli hasta (1. hasta grubu) ve 35 adet tip 2 endometrium kanserli hasta (2. hasta grubu) ile 45 adet anormal uterin kanama nedeni ile endometriyal örnekleme yapılan ve benign tanı almış (kontrol grubu) hastalar çalışmaya dahil edildi. Seçilen miRNA'ların ekspresyon düzeyleri qRT-PCR yöntemi ile değerlendirildi. Ardından bu ekspresyon düzeyleri ile hastalığın prognostik değişkenleri karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirilmede Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Dunn testleri uygulandı. P değeri 0,05 altında ise anlamlı olarak kabul edildi. miRNA 204-5p ekspresyon düzeyleri, tip 1 endometrium kanseri ile kontrol ve tip 2 endometrium kanseri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı artış bulundu (p değerleri sırasıyla 0,017 ve 0,001). miRNA 138-5p ve 133-3p ekspresyon düzeyleri ise tip 1 endometrium kanseri ve tip 2 endometrium kanseri grupları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. (p değerleri 0,001). Ancak hasta gruplarında miRNA 204-5p, miRNA 138-5p ve miRNA 133-3p'nin ekspresyon düzeyleri ile prognostik değişkenler karşılaştırıldığında anlamlı korelasyon saptanmadı. Çalışmamız endometrium kanserinde, miR 138-5p'nin dahil edildiği literatürdeki ilk araştırmadır. Sonuçlarımız bu miRNA'ların endometrium kanserinin moleküler patogenezinde onkojenik miRNA'lar olarak rol alabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to elucidate the function of microRNAs which have been considered as prognostic biomarkers guiding for early diagnosis and individualized therapy of endometrial cancer (EC). In this context, we determined the expression levels of miRNA 204-5p, miRNA 138-5p and miRNA 133-3p in FFPE tissue samples of EC patients and compared the relative differences by considering prognostic factors. This study includes 49 patients with type 1 EC (1. patient group), 35 patients with type 2 EC (2.patient group) which had surgical staging with a diagnosis of EC and 45 patients undergone endometrial sampling for abnormal uterine bleeding (control group) in our clinic between January 2010–December 2014. Expression levels of selected miRNAs were evaluated by qRT-PCR. Then, the prognostic variables of disease were compared with the levels of their expression. Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Dunn tests were used for statistical analysis. A p value below 0,05 was accepted as significant. miRNA 204-5p expression levels were significantly increased in type 1 EC patients comparing to control and type 2 EC groups (p=values 0,017 and 0,001 respectively). miRNA 138-5p and 133-3p expression levels were significantly increased in type 1 and type 2 EC patients comparing to control group (p=values 0,001). But, there were no significant correlation between expression levels and prognostic variables of EC. This is the first study evaluating the levels of miRNA 138-5p expression in ECs. Our results suggest that these miRNAs might be oncomiRs in the molecular pathogenesis of EC.