Endometrial hiperplazilerde formalin ile fikse parafine gömülü doku örneklerinde mirna 204-5P, mirna 138-5P ve mirna 133-3P'nin ekspresyon düzeylerinin kıyaslanması ve prognostik değeri
Comparing the expression levels of mirna204-5P, mirna 138-5P and mirna 133-3P in formaline fixed – paraffine embedded tissue samples of endometrial hyperplasia and assesment of prognostic value
  1. Tez No: 429194
  2. Yazar: EMRE AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı, endometriyal hiperplazilerde (EH) formalinle fikse parafine gömülü (FFPE) doku örneklerinde miRNA 204-5p, miRNA 138-5p ve miRNA 133-3p ekspresyon düzeylerini saptayıp kıyaslamak ve böylece endometriyal kansere dönüşümlerini öngörme ve önleme konusunda yapılan çalışmalara yol gösterici olmaktır. Ocak 2005 – Şubat 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 38 adet atipili EH tanısı almış (1. hasta grubu), 44 adet atipisiz EH tanısı almış (2. hasta grubu) ve 44 adet benign endometriyal örnekleme tanısı almış hasta (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. qRT-PCR yöntemiyle üç grubun miRNA 204-5p, miRNA 138-5p ve miRNA 133-3p ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede Kolmogorov Smirnov, Kruskal Wallis ve Dunn testleri uygulandı. P değeri 0,05'in altında ise anlamlı olarak kabul edildi. Atipili ve atipisiz EH gruplarına ait miRNA 204-5p ekspresyon düzeyi, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu (sırasıyla p=0,004 ve 0,001). miRNA-138-5p ve miRNA 133-3p ekspresyon düzeyleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında atipili EH olgularında anlamlı şekilde artmış (sırasıyla p=0,005 ve p=0,001); atipisiz EH olgularındaysa anlamlı şekilde azalmış olarak bulundu (sırasıyla p=0,001 ve p=0,001). Atipili hiperplazilerde miRNA 138-5p ve miRNA 133-3p düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmış olması, literatürdeki verilerin tersine çıktığından bu durumun klinik açıdan önemi değerlendirilemedi. Çalışmamız, endometriyal hiperplazilere ait FFPE dokularda miRNA ekspresyon düzeylerini 126 olguyu kapsayan geniş bir örnek hacminde değerlendiren literatürdeki ilk araştırmadır. EH olgularında miRNA 204-5p ekspresyon düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük olduğunu saptadık. Bu sonuçlar, miRNA 204-5p'nin endometriyal hiperplazilerin kansere dönüşümünü öngörmede potansiyel biyobelirteçlerden biri olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine and compare miRNA 204-5p, miRNA 138-5p and miRNA 133-3p expression levels in formaline fixed-paraffine embedded tissue samples of endometrial hyperplasia (EH) to assess their role in predicting and preventing endometrial cancer as a directive study in addition to other researches. This study includes 38 patients with atypical hyperplasia (1.patient group), 44 hyperplasia patients without atypia (2.patient group) and 44 patients with benign endometrial sampling (control group) admitted to our clinic between January 2005 – February 2015. Using qRT-PCR method, miRNA 204-5p, miRNA 138-5p and miRNA 133-3p expression levels of each group were evaluated. Kolmogorov Smirnov, Kruskal Wallis and Dunn tests were used for statistical analysis. A p value below 0,05 was accepted as significant. miRNA 204-5p expression levels were significantly lower in the EH patients comparing to control group (p=0,004 and 0,001, respectively). Comparing to control group, miRNA 138-5p and miRNA 133-3p expression levels were significantly higher in atypical EH group (p=0,005 and 0,001, respectively) whereas they were significantly lower in EH group without atypia (p=0.001 and 0,001, respectively). Increased expression levels of miRNA 138-5p and 133-3p in patients with atypical EH were in conflict with researches in literature. Clinical significance of this result remained unclear. This is the first study evaluating the levels of miRNA expression in FFPE samples of EH in such a large cohort consisting of 126 cases. Significantly lower miRNA 204-5p levels in EH cases gives an impression that it could be a potential biomarker used to predict malign transformation.