Edremit Körfezi kuzey kıyılarnda yerel halkın ekoturizme yönelik bilinç algısı ve tutumları
Consciousness and Attitude of the Local People of Northern Coast of Edremit Gulf Towards the Ecotourism in the Local Area
- Tez No: 429217
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ ILGAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ekoturizm aktiviteleri için önem arz eden çalışma alanında, ekoturizmin nasıl algılandığı ve yerel halkın ekoturizme karşı tutumu incelenmiştir. Ayrıca yapılan anket uygulaması sonucu demografik değişkenlere bağlı olarak oluşmuş tutumların farklılaşma düzeyi incelenmiştir. Araştırma yöntemini tarama (survey) modeli oluşturmaktadır. Araştırma evrenini Edremit Körfezi Kuzey kıyılarındaki yerel halk oluşturmaktadır. Örneklemimiz ise Edremit ilçe merkezi ve mahallelerinde ikamet eden 390 kişiden oluşturmaktadır. Anket soruları oluşturulurken Polat (2006), Nayir (2009) ve Bayat (2010)'ın çalışmalarından yararlanılmıştır. Ayrıca anketin son bölümündeki sorular, literatürden yararlanılarak çalışmacı tarafından hazırlanmış, ön test sonrası uygulamaya dahil edilmiştir. Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistiksel programında analiz edilmiştir. Anket ifadelerinin yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri analiz edilmiştir. Ekoturizmin algı düzeyinin ölçülmesi için faktör analizi gerçekleştirilmiş ve ölçeğin alt boyutları ile deneklerin özellikleri arasında ilişkilerin belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (anova) ve t - testinden faydalanılarak hipotezler test edilmiştir. Araştırma sonucunda ölçekten alınan toplam ortalama puan, Edremit Körfezi Kuzey kıyılarında yaşayan halkın ekoturizmin olumlu etkilerini algılamasının yüksek seviyede gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Çalışmada ekoturizmin olumlu etkilerini açıklayan 16 değişkenden oluşan 3 boyutlu yapı ortaya çıkmıştır. Bu boyutlarla yöre halkının bazı özellikleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışma alanının ekoturizm potansiyelinin tespiti, yöredeki ekoturizm aktivitelerinin gelişmesi ve zenginleşmesi de amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this field of study, which mainly focuses on the activities of ecotourism, how the ecotourism in the local area is perceived and the attitude of local people towards ecotourism has been examined. As a result of the question, study, differentiation level of the attitudes of local people depending on the demographic variables have been studied. In this, research, survey model has been used, and the target population. Of the study is the local people living the Northern coast of Edremit Gulf. Sample study is made up of 390 people residing in Edremit town and neigborhoods. While the questions in the questionnaire were prepared, Polat, Nayır, Balat's studies were benefited. Moreover, the questionnaire at the end of the quest. Were preparet by the researcher, using the literature and included in the application after pretesting. Datum obtained, have been analyzed by Spss 17.0 statical program on the computer, and the results have been analyzed according to the percentage, frequency and arithmetic average rates of study. The factor, analysis has been used to measure perception degree of the ecotourism, and one- way analyis of variance (anova) has been applied for determining the relation between sub-dimensions of the scale and the feature of the subject; besides hypothesis have been tested by benefiting from t- test. A result of the research, the total average score of the scale proves that the positive effects of ecotourism are perceived at a high level by the residents of North coast of Edremit Gulf . In this study, 3 dimensional patterns, composed of 16 variables that explain the positive effects of ecotourism have occured. A meaningful relationship between these dimensions and the features of the local people have been achieved. In this study, the determination of the potential ecotourism in that field and also enhancing and improving the activities of sustainable ecotourism have been aimed at.