Spatial priorities of older adults for social participation in a senior center
İleri yaş grubunun sosyal katılım için yaşlı merkezlerindeki mekansal öncelikleri
- Tez No: 429235
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyadaki ileri yaş grubu nüfusu arttıkça, sağlıklı yaşlanma giderek daha çok önem kazanmaktadır. Sosyal katılım, yaşlıların zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmakla beraber kendilerini iyi hissetmelerine de yardımcı olmaktadır. Yaşlı merkezleri, yaşlıların sosyal katılımı deneyimledikleri önemli mekanlardan biridir. Bu çalışma ileri yaş grubu kullanıcıların yaşlı merkezlerindeki mekansal önceliklerine odaklanmakta ve mekansal tercihlerinin sosyal katılımlarına etkisini araştırmaktadır. Altmış katılımcıyla gerçekleştirilen ve örnek olay incelemesi için seçilen yaşlı merkezinde, mekanın sosyal ve fiziksel özellikleri hakkında bir anket uygulanmıştır. Ankette yaş aralığı 60 ila 87 olup, ortalama yaş 72 dolaylarındadır. Katılımcıların çoğunluğu kadın, evli ve lise mezunudur. Yapılan istatistiksel faktör analizi sonucunda, sosyal faktörlerden üç grup öne çıkarken -sosyalleşme seviyesi, sosyalleşme sıklığı ve demografik bilgiler- fiziksel faktörlerde ise dört grup oluşmuştur: Mobilya ve fiziksel konfor, yüzey malzemeleri, aydınlatma ve dekorasyon. Yaş grupları, cinsiyet, eğitim düzeyleri ve meslekler arasındaki farklılıkların yanı sıra demografik bilgiler, sosyal faktörler, aktiviteler ve fiziksel faktörler arasında da pek çok korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Healthy aging has become a topic of upmost importance as the world's older adult population increases. Social participation has a large impact on mental and physical health of seniors and it increases their sense of well-being as well. Senior centers are one of the important locations for social participation of older adults. This study focuses on the spatial priorities of older adults for social participation in a senior center with an aim to find out their preferences. In a selected senior center, 60 participants are interviewed about the social and physical factors in that setting. The age range was between 60 and 87 with the mean age 72.28. The majority were female, married and high school graduates. As a result of statistical factorial analysis, three groups were determined as social factors: Socialization degree, socialization frequency and demographic information. For physical factors, four groups were found: Furniture and physical comfort, finishing materials, lighting, and decoration. Several differences among age groups, genders, education levels, and occupations were found as well as numerous correlations between demographics, social factors, activities, and physical factors.