Sosyo-ekonomik ve mekansal dinamikler perspektifinden yerinde yaşlanma olgusunun incelenmesi: Fatih İlçesi, İstanbul
Examining the phenomenon of aging in place from the perspective of socio-economic and spatial dynamics: Fatih District, İstanbul
- Tez No: 944813
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK DARBY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büyükşehir Planlaması ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun hızla yükselmesi, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun yaşlı bireylerin yaşam kalitelerinin arttırmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermesini beraberinde getirmiştir. Gelişmiş ülkelerin ortak noktalarından biri yaşlı nüfus oranlarının fazla olduğu ülkeler olmalarıdır. Yaşlı nüfusun fazla olması ortalama yaşam süresinin uzun olduğu anlamına gelir. Yaşlı bireylerin toplumda aktif olarak rol almaları, sosyal katılımlarının desteklenmesi, diğer yaş grupları ile iç içe ve refah içinde yaşayabilmeleri ülkelerin ortak amacı olmalıdır. Bu ortak amaca hizmet eden Dünya Sağlık Örgütü üç farklı yaşlanma yaklaşımı sunmuştur: Aktif yaşlanma, sağlıklı yaşlanma ve yerinde yaşlanma. Bu çalışmada yaşlı bireyin ait olduğu çevrede yaş alması anlamına gelen yerinde yaşlanma konusu Fatih İlçesi'ne bağlı iki farklı çalışma alanında incelenmiştir. İstanbul'un Tarihi Yarımada'da bulunan Fatih İlçesi'nde yaşlı bireylerin yerinde yaşlanmasını etkileyen kentsel sosyo-ekonomik ve mekânsal etkenler araştırılmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakatlar sonucu yaşlı bireylerin yerinde yaşlanmalarındaki önemli olan mekânsal ve sosyal etkenler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the elderly population both globally and in Turkey has led many international organizations, particularly the World Health Organization (WHO), to prioritize efforts aimed at improving the quality of life of older individuals. A common feature of developed countries is their high proportion of elderly people, which indicates a longer average life expectancy. Ensuring that older adults play active roles in society, supporting their social participation, and enabling them to live in harmony and prosperity with other age groups should be a shared goal of all nations. To support this goal, the WHO has proposed three different approaches to aging: active aging, healthy aging, and aging in place. This study focuses on the concept of“aging in place,”which refers to the process of growing older in one's familiar environment. The research was conducted in two distinct neighborhoods of the Fatih District, located in Istanbul's Historic Peninsula. The study investigates the urban, socio-economic, and spatial factors influencing the ability of elderly individuals to age in place in Fatih. Through semi-structured interviews, key spatial and social factors affecting aging in place for older adults were identified.