The responses of asset prices in Turkey to monetary policies of Federal Reserve and European Central Bank
Türkiye'deki varlık fiyatlarının Amerika Merkez Bankası'nın ve Avrupa Merkez Bankası'nın para politikalarına tepkileri
- Tez No: 429263
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki hisse senedi getirisinin, döviz kurunun ve yurtiçi faiz oranının Amerika Merkez Bankası'nın ve Avrupa Merkez Bankas'nın para politikalarına olan tepkilerini küresel kriz öncesi ve küresel kriz sonrası dönemlerde için incelemektir. 2004 ile 2013 yıllarını kapsayan çalışmanın periyodu, küresel krizin anahtar olayı olarak görülen Lehman Brothers'ın Eylül 2008'deki iflasının açıklanmasıyla veri seti iki bölüme ayrılmıştır. Küresel finansal kriz öncesi dönem, Ocak 2004 - Eylül 2008 zaman aralığını kapsarken; küresel kriz sonrası dönem, Ekim 2008 - Aralık 2013 zaman aralığını kapsamaktadır. Çalışmada yöntem olarak olay çalışması yaklaşımı ve Rigobon ve Sack (2004) tarafından önerilen araç değişkenler yöntemi kullanılmıştır. Kriz öncesi dönem için para politikası ölçümleri kısa vadeli faizler üzerine kurulurken, kriz sonrası dönem için para politikası ölçümleri uzun vadeli faizler üzerine temellendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, varlıkların birçoğunun kriz sonrası dönemde bahsedilen merkez bankalarının para politikası değişikliklerine anlamlı tepkiler verdiği gözlemlenirken, kriz öncesi dönemde genel olarak varlıkların tepkileri istatistiki açıdan anlamlı bulunmamıştır. Amerika Merkez Bankası'nın ve Avrupa Merkez Bankası'nın kriz sonrası dönemdeki genişletici para politikaları Türkiye'deki endeks bazlı hisse senedi getirilerinin birçoğunda anlamlı bir artışa neden olurken, aynı zamanda Türk lirasının Amerikan doları karşısında değer kazanmasına da yol açmıştır. Ayrıca, Amerika Merkez Bankası'nın genişletici para politikaları kriz sonrası dönemde Türk lirasının euro karşısında değer kaybetmesine yol açmış, yurtiçi faizin de düşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the responses of asset prices in Turkey such as stock market indices returns, exchange rates and domestic interest rate to the monetary policy changes of the Fed and the ECB for the pre- and post- global financial crisis. The time period of the study between 2004 and 2013 is separated into two main parts as the pre-crisis period (January 2004 - September 2008) and the post-crisis period (October 2008 - December 2013) by considering the key event of the global financial crisis, which is the bankruptcy of Lehman Brothers in September 2008. The study employs event-study approach and standard instrumental variables approach proposed by Rigobon and Sack (2004) by utilizing appropriate monetary policy measures for the pre- and post-crisis periods. The monetary policy measures are based on short-term interest rates for the pre-crisis period while the monetary policy measures are retrieved from longer-term interest rates for the post-crisis period. The findings of the study offer that the most of the asset prices in Turkey react significantly to the monetary policy changes of the Fed and the ECB while the assets do not respond significantly in general in the pre-crisis period. The accommodative monetary policy actions during the post-crisis period increase most of the returns of the stock market indices in Turkey and lead to appreciation of Turkish lira against U.S. dollar. Furthermore, the expansionary policy implementations of the Fed during the post-crisis period result in depreciation of Turkish lira against euro as well as a decrease in the domestic interest rate.