Three essays on monetary policy
Para politikası üzerine üç deneme
  1. Tez No: 713531
  2. Yazar: UFUK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Monetarist ve yeni Keynesyen iktisat akımı ile birlikte önemi artan para politikası, iktisat literatüründe yer alan çalışmaların odağını oluşturmaktadır. Bu tezde, para politikası alanında en güncel konular arasında yer alan, merkez bankası bağımsızlığı, parasal aktarım mekanizması ve optimal para politikası geniş bir örneklem ve farklı analiz yöntemleri kullanılarak incelenmektedir. İkinci bölümde, enflasyon ve merkez bankası bağımsızlığı arasındaki ilişki hem teorik hem de ampirik çerçevede incelenmektedir. Acemoğlu vd. (2008) çalışmasını takip ederek, tam bilgi ve eksik bilgi durumlarını içeren, merkez bankası ve hükümet arasındaki ilişkiyi gösteren teorik model ve politika oyunu inşa edilmektedir. Ayrıca, ampirik bulguları göstermek için, sabit etkili dinamik panel regresyon analizi yapılmaktadır. Dinamik panel analizi bulguları, enflasyon ile merkez bankası bağımsızlığı arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Merkez bankası bağımsızlığının enflasyon üzerindeki olumsuz etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır ve beklentilerle uyumludur. Tahterevalli ve delegasyon etkileri ayrıştırıldığında ise, tahterevalli etkisi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitiftir. Acemoglu vd. (2008) tahterevalli etkisini artan bütçe açığını monetize etmek isteyen hükümetin enflasyonu arttırması olarak açıklamaktadır. Tahterevalli ve delegasyon etkilerinin ayrıştığı model Sikken ve de Haan (1998) ve Lucotte'nin (2009) çalışmalarıyla tutarlı olarak daha düşük bütçe açığının enflasyonun düşmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Üçüncü bölüm Türkiye'de enflasyon hedeflemesi rejimi altında parasal aktarım mekanizmasının nasıl ve hangi ölçüde başarılı olduğunu sunmaktadır. İlgili teorik ve uygulamalı literatür dikkatlice gözden geçirildikten sonra, en uygun modeller, çeşitli vektör otoregresif (VAR, SVAR, VARX, SVARX) modeller, küçük ve açık ekonomi varsayımı çerçevesinde Türkiye için geliştirilmektedir. Temel ve genişletilmiş vektör otoregresif modellerde, likidite göstergesi olan dar kapsamlı para arzı ve politika faiz oranı reel çıktı seviyesinin temel belirleyicileri olmakta; fakat fiyatlar genel seviyesi likidite, çıktı ve nominal döviz kuru tarafından kontrol edilmektedir. Merkez bankası tarafından belirlenen politika faiz oranı ve nominal döviz kuru reel çıktı ve tüketici fiyatları üzerinde anlamlı bir etkiye sahipken, dışsal değişkenler reel çıktı üzerinde küçük olmasına rağmen anlamlı bir etkiye sahiptir fakat tüketici fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir. Bu sonuçlar TCMB'nin Türkiye'de reel çıktı seviyesini etkileyebildiğini ve parasal aktarımın efektif olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, döviz kuru ve faiz oranı kanalı fiyatlar düzeyi üzerinde anlamlı bir etkiye sahipken, varlık fiyatları ve likidite kanalı reel çıktının en önemli belirleyicileridir. Sektörel aktarım mekanizmasına gelince, TCMB'nin politikalarının sektörel çıktı ve fiyatlama mekanizması üzerindeki etkisi istatistiksel ve ekonomik olarak anlamlı bulunmaktadır. Bütün sektörlerde döviz kuru kanalı reel çıktı ve üretici fiyatlarının temel belirleyicisidir, ayrıca inşaat sektöründe faiz oranı kanalı da etkili bulunmaktadır. Dördüncü bölüm, Türkiye'de optimal para politikasının belirlenmesine odaklanmaktadır. Gali (2015) ve Harrison (2017)'nin çalışmaları takip edilerek, Bayesyen tahminleri içeren yeni Keynesyen dinamik stokastik genel denge (NK-DSGE) modeli oluşturulmaktadır. Tüm şoklar bir arada ele alındığında, döviz kuru sapmalarına ve çıktı açığına sapmalarına cevap veren Kural 8 ve Kural 10, kayıp fonksiyonunu en aza indirgemek için en etkili kurallar olarak görünmektedir. Şoklar tek tek ele alındığında ise, Kural 10 para politikası ve uluslararası faiz şoklarının; yurt içi enflasyon tahmini kuralı olarak adlandırılan Kural 7 ise verimlilik, tercih ve küresel emtia fiyatları şoklarının varlığında kayıp fonksiyonunu en aza indirgemek için en etkili para politikası kurallarıdır. Seçilen değişkenlerin etki tepki fonksiyonlarına bakıldığında, Kural 7, Kural 8 ve Kural 10 şokların yayılma dinamiklerini açıklamak için en uygun kurallardır. Sonsal olasılık dağılımı Kural 7'nin değişkenlerin davranışlarını açıklamak için en iyi para politikası kuralı olduğunu açıkça göstermektedir. Tüm gerekçeler göz önüne alındığında, Türkiye için optimal para politikası olarak Kural 7 akla yatkın görünmekte, ayrıca TCMB, her türlü şoka karşı Kural 8 ve Kural 10 gibi kapsamlı bir dizi para politikası kurallarına da uygulayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Monetary policy, which gained importance with the monetarist and new Keynesian economics, is the focus of the studies in the economic literature. Among the hot topics in this area, central bank independence, monetary transmission mechanism and optimal monetary policy are examined in this dissertation as three independent essays by using a wide range of samples and various analysis methods. Chapter Two examines the relationship between inflation, budget balance and central bank independence in both theoretical and empirical frameworks. Following the seminal paper by Acemoglu et al. (2008), a theoretical model and a policy game between the central bank and the government that cover the perfect and imperfect information cases are built. In addition, in order to demonstrate the empirical findings, dynamic panel models with fixed effects are also performed. The findings of the dynamic panel analysis reveal that there is a negative relationship between inflation and central bank independence. The negative impact of central bank independence on inflation is statistically significant and is in line with a priori expectations. When the seesaw and delegation effects are distinguished, the seesaw effect is statistically significant and positive. Acemoglu et al. (2008) explain the seesaw effect as an increase in inflation by a government that wants to monetize the growing budget deficit. The model in which the seesaw and delegation effects are distinguished, on the other hand, shows that a lower budget deficit contributes to lower inflation, consistent with the studies of Sikken and de Haan (1998) and Lucotte (2009). Chapter Three presents how and to what extent the monetary transmission mechanism is successful in Turkey under an inflation-targeting environment. After reviewing carefully the related theoretical and applied literature on monetary theory, the suitable models, i.e., various vector autoregressive (VAR, SVAR, VARX, SVARX) models, are developed for Turkey in the context of a small and open economy. In the baseline and extended vector autoregressive models, the policy interest rate and the narrow monetary base, regarded as a liquidity indicator, are the main drivers of the output level. However, the general price levels are controlled by the changes in real output, liquidity and exchange rate. The policy interest rate, which is implemented by the central bank, and the nominal exchange rate have a significant effect on real output and consumer prices, whereas external variables have a similar, though small, effect, on real output but not on inflation. These results reveal that the CBRT has the ability to influence Turkey's real output level and that monetary transmission is effective. Furthermore, the exchange rate and interest rate channels have a significant effect on the price level. However, the asset price and the liquidity channel are the most important determinants of the real output level. As for the sectoral transmission mechanism, CBRT's policy actions have a statistically and economically significant effect on both the sectoral output level and the sectoral pricing dynamics in Turkey. The exchange rate channel is the key driver of the price level and real output for all sectors, as well as the interest rate channel for the construction sector. Chapter Four focuses on the determination of the optimal monetary policy in Turkey. Following the papers by Gali (2015) and Harrison (2017), a New Keynesian dynamic stochastic general equilibrium (NK-DSGE) model in which Bayesian estimations are included is constructed. Considering all shocks together, Rule 8 and Rule 10, which respond to the exchange rate and output gap deviations, seem the most effective rules to minimize the loss function. Considering all shocks individually, Rule 10 is the most effective monetary rule to minimize the loss function under monetary policy and international interest rate shocks. However, Rule 7, also called the domestic inflation forecast rule, is the most effective monetary rule to minimize the loss function under productivity, preferences and world price level shocks. As to selected variables' impulse responses, Rule 7, Rule 8 and Rule 10 are suitable for explaining the propagation dynamics of the shocks. The posterior probability clearly illustrates that Rule 7 is the best monetary rule to explain the behavior of the variables. Considering all the grounds, Rule 7 looks plausible for Turkey, as an optimal monetary policy. Moreover, CBRT could implement a comprehensive set of monetary rules, such as Rule 8 and Rule 10, against each kind of shock.