Uncertainty and its impact on Turkish economy
Belirsizlik ve Türkiye ekonomisine etkisi
  1. Tez No: 429267
  2. Yazar: GÖZDE GÜRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
2008/2009 küresel finansal kriz sonrasında belirsizliği ölçmeye ve etkilerini tahmin etmeye yönelik ilgi yenilenmiştir. Bu tez, Türkiye için bir belirsizlik ölçütü geliştirmekte ve söz konusu ölçütteki değişikliklerin makroekonomik etkilerini Haziran 2005-Ağustos 2015 dönemi için analiz etmektedir. Temel bileşen analizi yöntemi aracılığıyla, üç ana finansal piyasadan ve Belirsizlik Anketi'nden belirsizliği temsil eden bir dizi değişken kullanılarak iki belirsizlik ölçütü oluşturulmuştur. Çeşitli kaynaklardan türeyen belirsizliği özet bir istatistik içerisinde toplayan ölçüt, Türkiye için son on yılda dört önemli belirsizlik olayını yakalamaktadır. Bu olaylar, Mayıs 2006 (yerel ekonomik ve siyasi konular), Ekim 2008 (Lehman Brothers'ın batışı) ve 2013 yazında (FED'in varlık alımlarını azaltacağı açıklamasının Gezi olayları ile çakışması) gerçekleşmiştir. Belirsizlik şoklarının Türkiye ekonomisine etkilerini tahmin etmek amacıyla 7 değişkenli bir vektör otoregresif modeli oluşturulmuştur. Modelde yer alan değişkenler belirsizlik ölçütü, ekonomik şartlar endeksi, işsizlik oranı, sanayi üretim endeksi, tüketici fiyat endeksi (TÜFE), kredi faiz oranı ve tüketici güven endeksidir. Ekonomik şartlar endeksi belirsizliğin etkilerinin ekonomik görünümdeki bozulmanın etkilerinden ayrıştırmak için kullanılmıştır. Sonuçlar, belirsizlik ölçütü üzerindeki beklenmedik şokların sanayi üretiminde düşüş, işsizlik oranında, enflasyonda ve kredi faiz oranında yükselişle birlikte tüketici güveninde bozulmayla ilişkili olduğuna dair delil sunmaktadır. Sonuçlar, değişkenlerin farklı sıralanması, alternatif belirsizlik değişkeni, daha az değişken ve daha kısa örneklem dönemine dair bir dizi teste karşı sağlamdır.
Özet (Çeviri)
There has been a renewed attention to measure uncertainty and estimate its effects on the economy following 2008/2009 global financial crisis. This thesis develops an uncertainty measure for Turkey and analyses the macroeconomic effects of changes in this measure for the period of June 2005-August 2015. Two uncertainty measures are formed through principal component analysis by using a number of uncertainty proxies from three main financial markets and Expectations Survey. Aggregating uncertainty derived from varying sources into one summary statistic, the constructed measures capture four important incidents of uncertainty for Turkey in the last decade. These episodes occurred in May 2006 (domestic economic and political issues), October 2008 (collapse of Lehman Brothers), 2011 (Europe crisis), the summer of 2013 (taper tantrum coincided with Gezi events). A 7-variable vector autoregression model is constructed in order to estimate the impact of uncertainty shocks on Turkish economy. The variables included in the model are uncertainty measure, economic conditions index, unemployment rate, industrial production index, CPI, credit interest rate, and consumer confidence index. Economic conditions index is used to disentangle the effects of uncertainty from deterioration in the economic outlook. The results present evidence that an unanticipated shock to uncertainty measure is associated with a fall in industrial production, rise in unemployment, inflation and credit interest rate together with worsening in consumer confidence. The results are robust to a series of checks with respect to different ordering of variables, an alternative uncertainty measure, and a shorter variable set and sample period.