The influence of COVID-19 pandemic on fertility preferences of Turkish and Polish migrants in Germany
COVID-19 pandemisinin Almanya'daki Türk ve Leh göçmenlerin doğurganlık tercihlerine etkisi
  1. Tez No: 884515
  2. Yazar: FERHAT OYTUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ABBASOĞLU ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nüfusbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
COVID-19 salgını, ruh ve beden sağlığı, ekonomi, insan hakları ve güvenlik gibi hayatın çeşitli alanlarında etkilerini gösteren, çok yönlü, ciddi bir krizdir. Bu etkiler, COVID-19 eğer bir yerde insanlar yaşıyorsa oraya ulaşmış, küresel ölçekte etkili bir pandemi olduğu için, tüm dünyada hissedilmiştir. Etkileri tüm dünyada hissedilse de her ülke ve her ülkedeki her alt nüfus, bu etkileri kendine özgü bir şekilde, bazıları diğerlerinden daha şiddetli bir şekilde, hissetmiştir. Bu tezde, bu araştırma alanına katkı sağlamak amacıyla, COVID-19 pandemisinin doğurganlık tercihleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Alman Aile Paneli (pairfam) çalışmasından elde edilen veriler, Almanya'da ikamet eden nüfusun farklı gruplarında COVID-19 krizinin etkisini ölçmek amacıyla ilgili betimsel ve çok değişkenli analizlerin yapılması için kullanılmıştır. COVID-19'un farklı gruplar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için iki göçmen popülasyonu seçilmiştir: Türk ve Leh göçmenler. Bu popülasyonlar Alman yerli nüfusuyla ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerle dört araştırma sorusuna yanıt aranmıştır.“COVID-19 pandemisinin Almanya'da doğurganlık tercihlerini etkisi nelerdir?”,“Türk ve Leh göçmen gruplarına odaklanarak, göç olgusu COVID-19 pandemisinin doğurganlık tercihleri üzerine olan sonuçlarını ne şekilde etkilemiştir?”,“COVID-19 pandemisinden önce ve sonra doğurganlık tercihlerini etkileyen faktörler, göç dahil olmak üzere, ne şekilde değişmiştir?”,“Hangi faktörler, göç dahil olmak üzere, Almanya'da doğurganlık idealleri ve niyetlerinin değişiminde etkili olmuştur?”. Sonuçlar, bazı durumlarda farklı çocuk sayısı düzeylerine ve farklı cinsiyetlere sahip bu farklı göçmen gruplarının, COVID-19'un etkilerini farklı şekillerde ve farklı boyutlarda deneyimlediklerini göstermiştir. Ortalama ideal çocuk sayısı genel olarak değişmese de lojistik regresyon modelinde de görüldüğü gibi yüksek doğurganlık normunun COVID-19 sonrası dönemde de etkili olduğu birinci. nesil Türk göçmenler için önemli ölçüde bir artış görülmüştür. Yerli Almanlara kıyasla ikinci nesil Türk göçmenlerin ikiden fazla çocuk idealine sahip olmaya daha meyilli oldukları saptanmıştır. Gerçekçi şekilde doğum niyetlerine sahip cevaplayıcıların, 1. nesil Leh göçmenler dışında, bütün gruplarda payı azalmıştır. Göç durumunun yüksek doğurganlık idealinden vazgeçilmesi ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmamıştır. Ancak, gerçekçi doğum niyetlerinden vazgeçmeye yatkınlığın 2. nesil Türk göçmenler arasında yerli Alman nüfusa kıyasla daha az olduğu görülmüştür. Sonuçlar belirsizlik ve terör yönetimi hipotezleri çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 pandemic is a serious multi-faceted crisis which showed its effects in various areas of life such as mental and physical health, economy, human rights, and security. These effects were felt all over the world since it was a global pandemic that reached everywhere on this planet if humans live there. Although the effects were felt throughout the world, each country and each subpopulation in a country felt these effects in their own unique way, some feeling the effects harsher than the others. In this thesis, the impact of COVID-19 pandemic on the fertility preferences is studied to contribute to this area of research. The data obtained from German Family Panel (pairfam) study is used to make related descriptive and multivariate analyses to measure the effect of COVID-19 crisis in different groups of the population residing in Germany. To compare the effects of COVID-19 on different groups, two migrant population is selected: Turkish and Polish migrants. These populations were compared with German native population and with each other. Four research questions were answered through analyses:“What are the effects of COVID-19 pandemic on fertility preferences in Germany?”,“What are the effects of migration on COVID-19 outcomes on fertility preferences in Germany with a focus on Turkish and Polish migrant groups?”,“How did the factors affecting the fertility preferences, including migration status, change between before and after the COVID-19 pandemic in Germany?”,“What factors, including migration status, were effective in changes of fertility ideals and intentions in Germany?”. The results showed that these different groups of migrants have, in some cases, along with different levels of parity and different sexes, experienced the effects of COVID-19 in different ways and different magnitudes. Although mean ideal number of children has not changed overall, a substantial increase occurred for 1st generation Turkish migrants, whose high fertility norm was prevalent in the logistic regression model for the post-COVID-19 period as well. Among the 2nd generation Turkish migrants, ideal fertility higher than 2 was also more likely compared to natives. For realistic birth intentions, share of respondents with positive intentions decreased among all groups except for 1st generation Polish migrants. Migration status was not significantly associated with abandonment of high norm fertility reflected in ideals. However, abandonment of birth intentions was less likely among the 2nd generation Turkish migrants. The results are interpreted through the lens of uncertainty and terror management hypotheses.