Terror management and pro-social values: Does mortality salience facilitate forgiving only in-group transgressors?
Dehşet yönetimi ve toplum yanlısı değerler: Ölümlülük farkındalığı yalnızca iç grup üyelerimizi mi affetmemizi kolaylaştırır?
- Tez No: 429269
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, gruplar-arası ilişkilerde affetme ve cezalandırmanın altında yatan varoluşsal güdüleri incelemektir. Ayrıca, öz-aşkınlık ve özgenişletim değerleri ile sosyal baskınlık yöneliminin (SBY), ahlaki yargılama sürecine etkileri de ele alınmıştır. 2 (ölümlülük farkındalığı; kontrol koşulu) X 2 (failin grup kimliği: iç-grup üyesi; dış-grup üyesi) faktöriyel MANCOVA analizi ve sonrasında yürütülen iki ayrı ANCOVA analizi; failin grup aidiyetinin temel etkisini ortaya çıkarmıştır. Failin dış-grup üyesi (Suriye uyruklu M. H.) olduğu koşulla karşılaştırıldığında, katılımcılar iç-grup üyesi faile (Türk vatandaşı M. H.) karşı daha az affedici olmuşlar ve onun için daha ağır bir cezayı uygun görmüşlerdir. Beklenenin aksine, ölümlülük farkındalığı; hatalı bir iç-grup üyesine daha fazla hoşgörü gösterilmesine sebep olmamıştır. Özgenişletim puanlarının yüksekliği, daha düşük affetme puanlarını yordamıştır. Ayrıca, suçlu için uygun görülen cezanın ağırlığı, özaşkınlık puanları tarafından negatif yönde yordanırken, özgenişletim puanları tarafından pozitif yönde yordanmıştır. Bulgular, ilgili alan yazına katkıları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the current research was to examine the existential motivations that underlie forgiveness and punishment in the intergroup context. The personal importance of self-transcendence and self-enhancement values and the Social Dominance Orientation (SDO) were also investigated for their potential contributions to the moral judgment process. The results of 2 (Condition: Mortality Salience, Control) x 2 (Group Affiliation of the Transgressor: Out-Group, In-Group) MANCOVA and follow-up two ANCOVAs demonstrated a main effect of group affiliation of the transgressor. Participants were less forgiving towards and harsher in sentencing the in-group offender (M.H., a Turkish citizen) than the out-group offender (M. H., with a Syrian origin). Contrary to the expectations, mortality salience did not result in the heightened tolerance for the wrongful in-grouper. Higher scores on the self-enhancement values predicted lower levels of forgiveness. Additionally, penalty toughness was negatively predicted by the self-transcendence value, and positively by the self-enhancement value. The findings were discussed for their contributions to the related literature.