Securitization of democratization: The case study of Georgia after Rose Revolution
Demokratikleşmenin güvenlikleştirilmesi: Gül Devrimi sonrası Gürcistan örnek olay çalışması
- Tez No: 429287
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ÇELİKPALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında ortaya çıkan ülkeler arasında demokratikleşme sürecinde başarı gösteren ender örneklerden biri Gürcistan'dır. 2003 Gül Devrimi sonrası başlayan Gürcistan demokratikleşme süreci, dünya siyasetinde siyasi değişimin doğasını anlayabilmek için çok önemlidir. Yeni bir konsept olan demokrasinin güvenlikleştirilmesi, bu süreçte ortaya çıkmış olup bu tezin temel kavramını oluşturmaktadır. 11 Eylül saldırıları sonrası ortaya çıkan ABD'nin makro- güvenlikleştirme girişimi Gürcistan gibi ülkelerde mikro düzeyde etkiler yaratmıştır. Gül Devrimi sonrası Gürcistan'da gerçekleşen siyasi dönüşüm süreci demokratikleşmenin güvenlikleştirilmesi açısından en önde gelen örneklerden birini oluşturmaktadır. Demokratikleşmenin güvenlikleştirilmesi, inşa edilmiş tehdit ile baş edebilmek için her türlü yöntemin kullanılmasına yol açan demokratikleşmeye karşı tehdidin söylemsel inşası anlamına gelmektedir. Gürcistan demokratikleşmesi üzerindeki harici ve dâhili gerilimler aşırı bir güvenlikleştirmeye yol açmış ve Rusya gibi farklı dinleyicilerin eklenmesi ile süreç yeni bir güvenlik ikilemine evirilmiştir. Başka bir değişle, ABD'nin demokratikleşme desteği ile Gürcistan'ın demokratikleşme isteği, Rusya tarafından bir tehdit olarak yorumlanmaya başlamıştır. Bu tez ilk olarak yeni bir konsept olan demokratikleşmenin güvenlikleştirilmesine değinecektir ve bu sayede uluslararası ilişkilerin iki alt alanına – güvenlik ve demokrasi çalışmalarına – katkıda bulanacaktır. Bunun yanı sıra, bu yeni konsept, güvenlik – demokrasi ilişkisinde, ulusal ve uluslararası düzeydeki iç içe geçmiş ilişkiyi göstermek adına da önemli katkıda bulunacaktır. Güvenlikleştirmenin bu yeni referans öğesi – demokratikleşme – aynı zamanda Kopenhag Okulu tarafından çok değinilmemiş olan, güvenlikleştirmenin sonuçlarını ortaya koymaya da yardımcı olacaktır. Bu çerçevede, bu tezin ikinci kısmında Gürcistan örnek olay çalışması demokrasinin güvenlikleştirilmesi perspektifinden incelenecektir. Tüm dünyada son dönemde, demokratikleşme sürecinin gerilemeye başlaması nedeniyle bu yaklaşım önem arz etmektedir. Devletlerin demokratikleşmesi önündeki engellerin daha geniş bir perspektiften incelenmesi uluslararası toplumun demokratikleşme çabalarına da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Georgia is one of the few examples of successful democratization in the post-Soviet region. The trajectory of Georgian democratization, which started with the Rose Revolution in 2003 is critical to understanding the changing nature of political transformation in world politics. Newly conceived, the securitization of democratization that appeared during this process is the main topic of this dissertation. The United States' attempt at the macro-securitization of democracy after the September 11 attacks had micro-level impacts in countries like Georgia. The process of political transformation in Georgia after the Rose Revolution is one of the prominent examples of a period of securitization of democratization. Securitization of democratization in this context means the discursive construction of a threat towards democratization that paves the way for the use of any means in order to sustain the process. Both external and internal stresses on the democratization process of Georgia led to the excessive securitization of the issue and with inclusion of other audiences such as Russia, a new security dilemma arose. In other words, democratization assistance to Georgia from the USA and Georgian enthusiasm for democratization was reinterpreted as a threat by Russia. This dissertation is first interested in presenting a new concept, the securitization of democratization, which contributes to two important study areas of international relations – security and democracy literature. Moreover, this new phenomenon's addition to the security-democracy nexus critically demonstrates the intertwined characteristic of the domestic and international levels in international studies. The new referent object of securitization –democratization- will also help to pursue the outcomes of securitization, which is not analyzed in detail by the Copenhagen School. In line with this understanding, the second part of this dissertation analyzes the case study of Georgia from the securitization of democratization perspective. This new perspective is noteworthy due to the recession of democratization globally nearly during the last decade. The analysis of the obstacles to democratization of states from a broader understanding will be helpful to the democratization efforts of the international community.