Securitization of climate change
İklim değişikliğinin güvenlikleştirilmesi
  1. Tez No: 475410
  2. Yazar: SEBAHAT DÜZLEYEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASRET DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin konusu iklim değişikliğinin güvenlikleştirilmesidir. Bu tez yirminci yüzyıldan başlayarak, yirmi-birinci yüzyıla uzanan iklim değişikliği güvenlikleştirilmesi sürecini analiz etmektedir. Her ne kadar tez daha çok yirminci ve yirmi-birinci yüzyıla odaklansa da, bu analizin başlangıç noktası iklim değişikliğinin tarihsel sürecidir. Bu tezin odak noktası bir yandan iklim değişikliği güvenlikleştirme sürecinin önemini analiz ederken, diğer bir yandan da iklim değişikliği konusunda uluslarası işbirliğinin öneminin ve global dünya ülkelerinin zorunlu özverilerinin neden tek bir çözüm noktası olarak görülmesi gerektiğinin altını çizmektir. Bu tez çalışmasında, güvenlikleştirme sürecinin daha iyi anlayabilmek adına, farklı güvenlik yaklaşımları ile birlikte nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İklim değişikliğinin güvenlikleştirilmesi ile iklim değişikliğinin politikleşmesi arasındaki safha bu tezde farklı veri ve dökümanlar eşliğinde incelenecektir. Bu tez, iklim değişikliği açısından gerekli ve ciddi anlamda önem taşıyan pek çok eylemi, anlaşmayı, konferansı ve iş birliğini bünyesinde barındırdığından dolayı global iklim değişikliği güvenlikleştirilmesinin kritik bir analizi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is securitization of climate change and it seeks to analyse the securitization process of climate change starting from twentieth century until the twenty-first century. Even though this thesis mainly focuses on twentieth and twenty-first century, the historical context of climate change is the starting point of the analysis. The focal point of this thesis is to underline the importance of international cooperation and mandatory commitments of the global world countries and their consideration as the only solution to the climate change while analysing the importance of the securitization process of climate change. For a better understanding of the historical process of securitization, different security approaches and qualitative research methods are used for this thesis. The phase between the politicization of climate change and the securitization of climate change will be examined along with different data, and documentary analysis for this thesis. This thesis is a critical analysis for the process of securitization of global climate change as it involves most of the essential and significantly important acts, agreements, conferences and cooperations within.