Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanlarının duygusal emek davranışları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research in the relations between emotional labour behaviours of the personnel and their burnout level Ministry of Family and Social Policies Provincial Directorate
  1. Tez No: 429354
  2. Yazar: GÜLMEDİNE GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Duygusal emek davranışlarının ve tükenmişliğin en çok insanlarla birebir sık ve yoğun ilişkiler kuran mesleklerde görülüyor olması Aile ve Sosyal Politikalar çalışanların incelenmesini daha da önemli hale getirmektedir. Hizmet alanlar ve müracaatçılarla sık ve yoğun ilişkiler kuran özellikle sosyal servis çalışanları, sağlık çalışanları, bakıcı personeller hizmet alanlarla ve müracaatçılarla oldukça yakın ilişkiler kurarak duygusal emek davranışlarında bulunmaktadır. Özellikle yatılı bakım kuruluşlarında 24 saat kalan hizmet alanlarla çalışan kişiler bir nevi hizmet alanların ailesi olmakta bu da yoğun duygusal ilişkileri kaçınılmaz hale getirmektedir. Duygusal emek davranışları için çaba gösteren çalışanların en çok yaşadığı sorunlardan birisi de tükenmişliktir. Bir işletme ya da kurumda duygusal emek ve tükenmişlik düzeylerinin doğru olarak belirlenmesi, daha sonra gerçekleştirilecek planlar ve tedbirler, strateji ve önlemler için önemli bir adım olmaktadır. Bu yüzden de bu çalışmanın amacı Yalova Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında çalışanların duygusal emek davranışları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılarak müracaatçı ve hizmet alanlarla hassas olan ilişkilerini tespit etmek ve bu ilişkiye ve sonuçlarına ışık tutmaktır. Bu amaçla Yalova Aile ve Sosyal Politikalar ve bağlı kuruluşlarında çalışan 238 kişiye Duygusal Emek ve Mashlach Tükenmişlik ölçeği uygulanmıştır. Anket formalarının 221'i değerlendirilmeye tabi tutulmuş anketler için yapılan analizler sonucunda Yalova Aile ve Sosyal Politikalar çalışanlarının duygusal emek davranış türleri içerisinde çalışan ve örgüt yararı için en etkili ve olumuz sonuçları en az olan samimi davranışlar gösterdiği bu yüzden de tükenmişlik düzeylerinin az olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is evident that emotional labour behaviours and burnout are observed in the jobs interrelated closely and intensively to humans, and it makes the research for the personnel in the Ministry of Family and Social Policies significant. Especially social service personnel, healthcare professional and caretaker personnel who has close and strong relations with petitioners show emotional labour behaviours. The personnel who works with the petitioners staying in boarding maintenance organization for 24 hours become a family of them in some way, which causes strong emotional behaviours. One of the main problems that petitioners working for emotional labour behaviours face is burnout. Defining emotional labour and burnout levels properly in a business or an institution becomes a significant step for future plans, strategy and precautions. Therefore, the aim of this study is to find out the relation between emotional labour behaviours and burnout levels of the personnel in Yalova Ministry of Family and Social Policies Provincial Directorate and subsidiaries, and to determine sensitive relations of the personnel and the petitioners and to sort out this relation and its consequences. For this purpose, emotional labour and Mashlach Burnout inventory was applied to 238 people working in the Ministry of Family and Social Policies. 221 questionnaire forms were evaluated and analyses of the questionnaires have concluded that the personnel in Yalova Family and Social Policies has showed the most effective and intimate behaviours which has the least negative results in terms of emotional labour behaviours for themselves and organization and for this reason their burnout level is low.