Koruma ve bakım altında bulunan çocukların aile algısı: Bilecik örneği
Family perception of children under protection and care: The case of Bilecik
- Tez No: 542870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bir toplumun hedeflediği refah düzeyine ulaşması, onu oluşturan bireylerin iyi ve nitelikli yetiştirilmesine bağlıdır. Bu sebeple gelecekte toplum içerisinde üretken bireyler olacak günümüz çocuklarının, değerlerini öğrenebileceği, eğitimini ve gelişimini sağlayabileceği ve sağlıklı ilişkiler kurabileceği ortamın oluşturulması o toplumun geleceğinin daha güzel olması açısından büyük önem arz etmektedir. Toplumsal yapının daha da sağlamlaştırılması beklenirken hem dünya genelinde hem de Türkiye'de takip edilen liberal politikalar, toplumumuzun büyük bir kesiminin işsiz kalmasına veya güvencesi olmayan işlerde istihdam edilmesine, iyi olmayan şartlarda yaşayıp, eğitim ve sağlık hizmetlerinden de yeterince yararlanamamasına sebep olmuştur. Üyelerinin ekonomik, psikolojik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını herhangi bir karşılık beklemeden sağlayan, çocuklarını sosyal hayatın alanlarına hazırlayan, kültürel normları ve benimsediği değerleri onlara aktaran, kendinden sonra gelecek neslin sağlıklı bir biçimde devamını sağlamaya çalışan aile kurumu ise bu baskıları kaldıramayarak parçalanmaya başlamış, oluşan yoksulluk ile boşanma oranları artmış ve buna bağlı olarak devletin korumasına terk edilen çocukların sayısı günbegün artmıştır. Çalışmanın ana amacı; çocuk, aile ve koruma altında bulunan çocuk konularını inceleyip, korunmaya ihtiyacı olan çocuk ve aile ilişkisine yönelik değerlendirmelerde bulunarak, alana yönelik yeni çözüm önerileri geliştirmektir. Bu doğrultuda çalışma 3 ana bölümden oluşturulmuştur. 1. bölümde; aile kavramının tanımı, ailenin özellikleri, çocuğun gelişiminde veya korunmaya ihtiyaç duymasında aile faktörlerinin etkileri üzerinde durulmuştur. 2. bölümde; çocuk ve çocukluğun tanımı, korunmaya ihtiyacı olan çocuk kavramının açıklanması, Türkiye'de kurum bakım hizmeti sağlayan kuruluşların tanımı, hizmeti ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklara yönelik sağlanan koruyucu ve destekleyici tedbirlere değinilmiştir. 3. bölüm ise çalışmanın alan uygulaması kapsamında yapılan anket çalışması ve bundan elde edilen bulguların yorumlanmasından oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Bilecik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Bilecik Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğünde koruma ve bakım altında bulunan 9-18 yaş grubunu içine alan 63 çocuğa, 2 ana başlık altında oluşturulan soru kâğıdı ile aile ve kurum yapısına ilişkin sorular sorularak katılımcıların sorulan sorular üzerinden aile algısının değerlendirilmesi sağlanmıştır. Alandan derlenen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak frekans ve Ki-Kare testi analizlerinin yapıldığı tablolar ve karşılaştırmalar vasıtasıyla hipotezler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; koruma ve bakım altında bulunan çocukların, kaldıkları kurumdan duydukları memnuniyet düzeyinden bağımsız olarak, çocukların dünyasında aile algısının eksikliği çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple korunmaya ihtiyacı olan çocukların, koruma ve bakım altına alınma nedenleri ile aile eksikliği sebebiyle yaşadıkları ve yaşamaları muhtemel olumsuz etkiler arasında anlamlı bir bağ kurularak çeşitli öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The achievement of the welfare level of a society depends on the development of good and qualified individuals. For this reason, creating an environment where today's children, who will be productive individuals in the future, can learn their values, provide their education and provide an environment where they can develop and establish healthy relations, has great importance for the future of the society to be better. While the social structure is expected to be further consolidated, the liberal policies pursued both in the world and in Turkey, have caused a large part of our society to be unemployed or employed in non-assured jobs, live in poor conditions and not benefit from education and health services sufficiently. The family institution, which provides economic, psychological, social and cultural needs of its members without expecting anything, prepares its children for social life, gives them the cultural norms and values that they adopt, and tries to ensure the continuation of the next generation in a healthy manner, has started to disintegrate because it is unable to bear these pressure The divorce rates has increased with the poverty and the number of children who have been abandoned to the protection of the state has increased day by day. The main purpose of the study is; examining of child, family and child under protection issues and evaluates relationship of family and the child in need of protection in light of these to develop new solutions for this area. With this purpose the study consists 3 main parts. İn chapter first focuses on definition of family concept, the characteristics of the family, the effects of the family factors in the in chapter two definition of child and childhood, explaining the concept of children in need of protection, definition of organizations in Turkey that providing care services and their services and also protective and supportive precaution for children in need of protection are mentioned. Last part consist survey of the study and interpretations of the findings. Within the scope of this research, 63 children who are in ages between 9 and 18 were asked questions that created in two main issues. Family perception of children who are under protection and care of Bilecik Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü of Bilecik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, was evaluated with questions about family and profile of institution. Data compiled from the field transferred to the computer and the hypotheses were evaluated by comparing the frequency and chi-square tests. As a result; The lack of family perception in children's worlds holds a very important place, regardless from the level of satisfaction of the children who are under protection and care from the institution they live in. Therefore, various suggestions have been made by establishing a meaningful connection between the reasons for protection and care of children who need protection and the negative impacts that they experienced and they will likely experience because of lack of family.