Dental erozyon yüzeylerine farklı adezif sistemler kullanılarak yapılan kompozit restorasyonlarının çekme kuvvetlerine dayanımının in- vitro olarak araştırılma
Dental erosion surfaces of composite restorations using different adhesive systems to investigate the in vitro resistance to microtensile strength
- Tez No: 429374
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koonservatif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmamızda erozyona uğramış mine ve dentin dokularına total-etch ve self-etch sistemlerinin asit süreleri değiştirilerek bağlanma dayanım değerleri ölçülüp hangi sistemin erozyona uğramış dokularda daha başarılı olacağını tespit etmek amaçlanmıştır. 154 adet gömük üçüncü molar dişin, mine ve dentininde düz yüzeyler hazırlanmış ve bu dişlerin 84 adeti yapay erozyona uğratılmıştır. Yapay erozyona uğratılan dişlere farklı sürelerde asit uygulayarak, dişlerin 14 adedi SEM incelemesi için ayrılmış, diğer 70 adedine farklı bağlayıcı sistemler uygulanarak restore edişmiştir ve mikrogerilim test cihazında bağlanma dayanım değerleri tespit edilmiştir. Çalışmada 10 u kontrol , 20 adet çalışma grubu mikrogerilim testleri için, 7 grup SEM incelemesi için oluşturulmuştur. Kontrol 1:Sağlıklı mine 30 saniye asit, total-etch Adper Single Bond (3M), Filtek Ultimate(3M) K2:Sağlıklı mine 0 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond (Kuraray) , Filtek Ultimate K3:Sağlıklı dentin 15 saniye asit, total-etch Adper Single Bond, Filtek UltimateK4: Sağlıklı dentin 0 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond,Filtek Ultimate K5: Sağlıklı mine 15 saniye asit, total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate K6: Sağlıklı mine 60 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate K7: Sağlıklı mine 15 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. K8: Sağlıklı mine 30 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. K9: Sağlıklı dentin 30 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. K10: Sağlıklı dentin 15 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate.Deney1:Erozyona uğratılmış mine 15 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. D2:Erozyona uğratılmış mine 30 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. D3:Erozyona uğratılmış mine 60 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. D4:Erozyona uğratılmış mine 0 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. D5:Erozyona uğratılmış mine 15 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond(Kuraray), Filtek Ultimate. D6:Erozyona uğratılmış mine 30 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond(Kuraray), Filtek Ultimate. D7:Erozyona uğratılmış dentin 15 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. D8:Erozyona uğratılmış dentin 30 saniye asit total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. D9:Erozyona uğratılmış dentin 0 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. D10:Erozyona uğratılmış dentin 15 saniye asit, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. Erozyonlu minede total-etch sistem uygulamalarında en yüksek değer D2 grubunda, self-etch sistem uygulamalarında en yüksek değer D5 grubunda, erozyonlu dentinde total-etch sistem uygulamalarında en yüksek değer D7 grubunda, self-etch sistem uygulamalarında en yüksek değer D9 grubunda elde edilmiştir. Sonuç olarak, erozyona uğramış minede total-etch sistem kullanılırken üretici firma direktifleri dışına çıkılmadan uygulama yapılmalı, self-etch sistem uygulanırken firma direktiflerine uyulmaksızın mine yüzeyi 15 saniye asitle dağlanmalıdır. Erozyona uğramış dentinde gerek total-etch gerekse self-etch sistemde firma direktiflerine uyularak restorasyon yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, the objective is to determine which one of the total-etch or self-etch systems, currently used for eroded Enamel and Dentin tissues, is more succesful by altering the acid durations and measuring the bonding strengths. Surfaces are prepared on the Enamel and Dentin tissues of 156 impacted third molar teeth and 84 of these samples are eroded artifically.To the artificially eroded samples, acid is applied with differentamounts of time. Of these 84 acid-treated samples, 14 samples are reserved for SEM examinationand the bonding strengths of the remaining 70 samples are deter Enameldat the microtensile test equipment after different bonding systems are applied and 3M Filtek Ultimate restoration. In the study, 20 groups areprepared for microtensile tests of which 10 of them are treatment groups and 10 are control groups; and 7 groups for SEM examination. Microtensile groups: Control 1:Healthy Enamel 30 seconds acid, total-etch Adper SingleBond(3M), Filtek Ultimate(3M) C 2:Healthy Enamel 0 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond(Kuraray), Filtek Ultimate C3:Healthy Dentin 15 seconds acid, total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. C4:Healthy Dentin 0 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate C5: Healthy Enamel 15 seconds acid, total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. C6: Healthy Enamel 60 seconds acid total-etch Adper Single Bond(3M), Filtek Ultimate. C7: Healthy Enamel 15 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. C8: Healthy Enamel 30 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond(Kuraray), Filtek Ultimate. C9: Healthy Dentin 30 seconds acid total-etch Adper Single Bond(3M), Filtek Ultimate. C10: Healthy Dentin 15 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond(Kuraray), Filtek Ultimate. Experimental1:Eroded Enamel 15 seconds acid total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate E2:Eroded Enamel 30 seconds acid total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate. E3:Eroded Enamel 60 seconds acid total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate E4:Eroded Enamel 0 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate. E5:Eroded Enamel 15 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate.E6:Eroded Enamel 30 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, FiltekUltimate E7:Eroded Dentin 15 seconds acid total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate E8:Eroded Dentin 30 seconds acid total-etch Adper Single Bond, Filtek Ultimate E9:Eroded Dentin 0 seconds acid, self-etch Clearfil SEBond, Filtek Ultimate E10:Eroded Dentin 15 seconds acid, self-etch Clearfil SE Bond, Filtek Ultimate In the eroded Enamel, the highest values for the total-etch and self-etch systems are achieved at E2 and E5 groups,respectively.In the eroded Dentin, the highest values for the total-etch and self-etch systems are achieved at E7 and E9 groups, respectively.To conclude, in the eroded Enamel, the total-etch system should be applied exactly following the manufacturer's instructions while for the self-etch system, 15 second of acid application should be done to the Enamel surface contrary to the instructions of the manufacturer. In the eroded Dentin, the restoration should exactlybe performed according to the manufacturer's instructions for both total-etch and self -etch systems.