Çok seçenekli performans görevlerinin öğrencilerin akademik başarı, özgüven ve derse karşı tutumlarına etkisi
Influence of the multiple choice performance tasks on students' academic achievement, self-confidence and attitudes of the students towards course
  1. Tez No: 429373
  2. Yazar: ESRA SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, çok seçenekli performans görevlerinin öğrencilerin akademik başarı, özgüven ve derse karşı tutumlarına etkisini belirlemektir. Araştırma öntest-sontest eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı-deneysel modelde yürütülmüştür. Araştırma 2014-2015 eğitim-öğretim bahar yarıyılında Ankara ili Keçiören ve Balgat ilçelerine bağlı özel bir okulun devam etmekte olan 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmaya deney gruplarında toplam 76 öğrenci ve kontrol grubunda 22 öğrenci olmak üzere toplamda 98 öğrenci katılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin Fen Bilimleri dersine ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla“ Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”, akademik özgüvenlerini belirlemek amacıyla“Akademik Özgüven Ölçeği”ve derse ilişkin akademik başarılarını belirlemek amacıyla“Başarı Testi”deney öncesi öntest ve deney sonrası sontest olarak deney gruplarına ve kontrol grubuna uygulanmıştır. 6. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan“Işık ve Ses”ve“Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”üniteleri boyunca deney grubu 2 öğrencilerine çok seçenekli ve deney grubu 1 öğrencilerine tek seçenekli performans görevleri uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine performans görevi uygulanmadan ders işlenmiştir. Ünitelerin sonunda deney grubu 2 (çok seçenekli performans görevlerinin uygulandığı grup) öğrencilerinden rastgele seçilen 11 öğrenciden çok seçenekli performans görevi ve uygulamalarıyla ilgili görüş alınmıştır. Toplanan verilerin analizinde istatistiki işlemlerden aritmetik ortalama, standart sapma, tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü ANOVA, ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü ANOVA uygulanmıştır. İstatistiksel işlemler SPSS 21.0 paket programı ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin uygulanmasında .05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Çok seçenekli ve tek seçenekli performans görevlerinin uygulandığı deney gruplarındaki öğrencilerle, performans görevinin uygulanmadığı kontrol grubundaki öğrencilerin deney öncesi ve sonrasındaki“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”puanlarındaki değişimin birbirinden manidar bir farklılık göstermediği,“Akademik Özgüven Ölçeği”ve“Başarı Testi”puanlarındaki değişimin manidar bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda çok seçenekli performans görevi kullanımının öğrencilerin akademik özgüven ve ders başarısını olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to determine influence of the multiple choice performance tasks on attitudes of the students towards course, academic self-confidence and academic achievements. The study was carried out by using on semi-experimental model with pre-test and post-test unequaled control group. The study was conducted with the students who were attending to the 6th grade of a speical school in Ankara Province, Keçiören and Balgat subprovince during the spring semester of the 2014-2015 educational period. A total of 98 students consisting of 76 for the test groups and 22 for the control group were participated in the study. In the study,“ Attıtude Scale Towards Science and Technology”was applied to evaluate the attitude of students to science and technology course,“ Academic Self-Confidence Scale”was applied to evaluate students' academic self-confidence and“ Achievement Test”was applied to evaluate students' achievements.“ Attıtude Scale Towards Science and Technology”,“ Academic Self-Confidence Scale”and“ Achievement Test”had been applied to the students in the test groups and control group before and after performance tasks were applied to them. The units“ Light and Voice”and“Plant and Animal Reproduction, Growth and Development”included in the science and technology education program for the 6th grade was taught to the students in the test groups by using multiple choice performance tasks for test group 2 and single choice performance tasks for test group 1 and to the students in the control group without using performance task. At the end of the units, interviews were held on the perfromance tasks and applications with 11 students selected randomly who had been participated in the multiple choice performance task test group. In analysis of data collected, of statical perations, aritmetic mean, standart deviation, mixed repeated measures of analysis of variance(ANOVA) and unrelated measure of ANOVA were employed. The statical operations were analyzed by using SPSS 21.0 package software analysis. For interpretation of the data obtained, a signifance level of .05 was considered. The variations between the pre-test and post-test“ Academic Self-Confidence Scale”and“ Achievement Test”scores of the students in the test groups who multiple and single choice performance tasks werw applied and of the students in the control group are found to indicate a meaningful difference. The variations between the pre-test and post-test“ Attıtude Scale Towards Science and Technology”scores of the students in the test groups who multiple and single choice performance tasks werw applied and of the students in the control group are not found to indicate a meaningful difference. In the conclusions, it can be stated that use of the multiple choice perfromance tasks has been positively changed students' academic self-confidence and achievements.