Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde NF-Kappa B 1 ve NFKBIA (IKB Alfa) gen polimorfizmlerinin rolünün araştırılması
Investigation of NF-Kappa B 1 and NFKBIA (IKB alpha) gene polymorphisms in non-small cell lung cancer
- Tez No: 429375
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM ERLATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada kanser sebepli ölümler arasında her iki cinstede ilk sırada yer alan multifaktöriyel bir hastalıktır. NF-kappaB aktivasyonunun, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarından alınan tümör örneklerinde arttığı belirtilmiş aynı zamanda hastalığın evresi ve kötü prognoz ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. NF-kappaB, inflamasyon, lenfosit aktivasyonu, hücre proliferasyonu ve farklılaşması ve apoptozda etkili olduğu bilinen 150'den fazla gende anlatım düzenlemesi yaparak hücrede apoptosis ve hayatta kalma başarısına katkıda bulunduğu bilinen bir transkripsiyon faktörüdür. NFKBIA (IKB alfa) ise NF-kappaB transkripsiyon faktörünün inhibitörüdür. NF-kappaB1 geni promotör bölgesinde fonksiyonel bir etkiye yol açan -94ins/delATTG polimorfizmi ve NFKBIA 3'UTR A?G polimorfizminin birçok inflamutuar hastalık ve kanserle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen 95 KHDAK hastası ve 99 sağlıklı bireyde NF-kappaB1 -94ins/delATTG ve NFKBIA 3'UTR A?G polimorfizmleri PZR-RFLP yöntemi ile araştırıldı. NF-kappaB1 -94 ins/del ATTG ve NF?BIA 3'UTR A?G polimorfizmleri hastalardaki ve kontrol grubundaki dağılımı sırası ile II:%36,84; ID:%46,32; DD:%16,84 ve II:%46,47; ID:%47,47; DD:%6,06, AA:%17,9; AG:%47,36; GG:%34,74 ve AA:%21,21; AG:%45,46; GG:%33,33 olarak tespit edildi. Homozigot DD ve D alleli genotipine sahip bireylerin frekansının hasta grubunda kontrole göre anlamlı olarak yüksek olduğu ve DD genotipine sahip olmanın hastalık riskini yaklaşık 2,78 kat artırdığı tespit edildi (*p:0,048) (*p:0,035). Elde ettiğimiz sonuçlara göre de NF-kappaB1 -94ins/delATTG promotor polimorfizminin akciğer karsinogenezinde ve prognozun belirlenmesinde önemli bir bulgu olabileceği düşüncesindeyiz. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar belirlenen gen bölgeleri ile ilgili olarak KHDAK hastalığında Türk toplumu için oluşturulacak ilk veri olma özelliğindedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a multifactorial disease which is in the first line for cancer related deaths for both sexes worldwide. NF-kappaB activation is shown to be higher in non-small cell lung cancer (NSCLC) tumors also related with grade and bad prognosis. NF-kappaB is a transcription factor which is known to affect the expression of more than 150 genes related to inflammation, lenfosite activation, cell proliferation and differantiation and apoptosis furthermore contributing to cell apoptosis and survival. However, NFKBIA (IKBalpha) is the inhibitor of the transcripton factor. The NF-kappaB -94ins/delATTG polymorphism of the NF-kappaB1 gene promoter region which causes a fonctional effect and NFKBIA 3?UTR A?G polymorphisms has been shown to be related with various inflammatory diseases and cancer. The NF-kappaB1 -94ins/delATTG and NF?BIA 3?UTR A?G polymorphisms has been studied on 95 NSCLC patients and 99 healthy controls included to this study with the PCR-RFLP method. The distrubution of the NF-kappaB1 -94 ins/del ATTG and NFKBIA 3?UTR A?G polymorphisms in the patients and healthy controls is found to be II:%36,84; ID:%46,32; DD:%16,84 ve II:%46,47; ID:%47,47; DD:%6,06, AA:%17,9; AG:%47,36; GG:%34,74 and AA:%21,21; AG:%45,46; GG:%33,33, respectively. It was found that the homozygot DD and D allele genotype carrier frequence was higher in patients than healthy controls and the presence of the DD genotype creates a 2.78 fold increase in the risk of the disease (*p:0,048) (*p:0,035). According to these findings the NF-kappaB1 -94ins/delATTG promoter polymorphism may be an important indication in the determination of lung carsinogenesis and prognosis. The results of this study carries the attribution of being the first data on the mentioned gene sites in NSCLC patients in the Turkish population.