Sakin şehirlerde sosyal değişime ilişkin algının demografik özellikler çerçevesinde incelenmesi: Seferihisar örneği
The examination of perception as to social change in cittaslow within the scope of demographical features: The case of Seferi̇hi̇sar
  1. Tez No: 429526
  2. Yazar: FULDEN NURAY KÜÇÜKERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sakin Şehirler (Cittaslow), küreselleşmenin, şehirlerin dokusunun, yaşam tarzını standartlaştırmasının ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasının önüne geçmek, çevreye duyarlı ve turizm merkezli yerel kalkınmayı gerçekleştirmek için, yaşam kalitesini esas alan, nüfusu belirli bir büyüklüğe ulaşmayan şehirler için geliştirilmiş alternatif bir sürdürülebilir kent modelidir. Kültürel yapılar, şehir kimliğinin önemli bir parçasını temsil ederek, küreselleşmeye karşı durabilir. Buna istinaden, sosyal yapının korunması sakin şehir olgusunun temel dayanaklarından biridir. Sakin Şehir olmak, nüfusça küçük ve önemli turizm veya ticaret bölgeleri içinde yer almayan yerler için kendilerini ulusal ve evrensel ölçekte tanıtmak ve ekonomik rekabet edebilirliklerini sağlamak açısından oldukça önemli bir fırsattır. . Gelişmekte olan ülkelerin birçoğu turizm potansiyeli açısından, gelişmiş ülkelere nazaran, kültürel miras, gelenek-görenekler, el sanatları, doğal yaşam ve insanlarının misafirperverlikleriyle, daha avantajlıdır. Yaygın bir şekilde turizmin, gelişmekte olan ülkeler için ekonomik bir can simidi olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cittaslow is a sustainable alternative city model based on life quality and developed for cities, whose populations do not grow so much, in order to prevent globalization from standardization of cities' historical backgrounds and demolishment of local features and to provide opportunities for environment friendly and tourism-centered local development. Through representing one of the most important pieces of city identity, cultural structures can resist against globalization. In this regard, maintaining social structure is one of main pillars of city concept. Being a cittaslow is a quite important opportunity for places, which have a small population and are not located in important tourism or trade regions, to introduce themselves both on national and global scale and to ensure their economic competitiveness. Most of developing countries are more advantageous than developed countries in terms of tourism potential thanks to their cultural heritage, traditions, handicrafts, natural life and hospitality of people living there. It is commonly believed that tourism is an economic life buoy for developing countries. Nevertheless, environmental and social effects of tourism should be taken into consideration besides its economical returns.