Ezgisel dikte çalışmalarında bilgisayar destekli eğitimin öğrenci başarısına etkileri
The effects of computer assisted melodic dictation instruction on student achievement
  1. Tez No: 429525
  2. Yazar: YUSUF ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, geliştirilen bilgisayar destekli dikte eğitimi yazılımının üniversite müzik öğretmenliği bölümü öğrencilerinin başarılarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 güz yarıyılında Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda, MİOY dersi almakta olan 30 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu, aynı yıl yapılan yetenek sınavı puanları kullanılarak deney (n = 15) ve kontrol (n = 15) grubuna ayrılmış ve uygulama süreci başlamıştır. Sekiz hafta süren uygulama sürecinde deney grubu; haftalık 4 saat süren MİOY dersinin, dikte harici konular işlenen ilk üç saatine katılmış, dikte çalışmaları yapılan son saatte ise sınıf dışına alınmıştır. Dördüncü saati boş geçen deney grubu, haftanın bir başka günü bir saat boyunca bilgisayar destekli bireysel dikte eğitimi almıştır. Kontrol grubu ise MİOY dersinin dördüncü saatinde eğitimci eşliğinde geleneksel dikte çalışmaları yapmışlardır. Araştırmada karma yöntemlerden, nicel ve nitel yaklaşımların birarada kullanıldığı“Açımlayıcı Sıralı Desen”modeli kullanılmıştır. Nicel kısımda deneme modellerinden,“Ön Test - Son Test Kontrol Gruplu”tam deneysel model kullanılmıştır. İlk olarak çalışma grubuna ön test-son test uygulanmış ve sekiz hafta süren uygulama sonrası son-test uygulanmıştır. Nitel kısımda ise nitel araştırma modellerinden“Durum Çalışması”modeli kullanılmıştır. Deney grubuna; son-test uygulaması ardından bilgisayar destekli dikte eğitimi hakkında görüşlerinin alınabilmesi amacıyla geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, geleneksel sınıf ortamında dikte eğitimi alan kontrol grubunun ön-test ve son-test puanları arasında, son-test puanları lehine anlamlı fark olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, geleneksel dikte eğitiminin kontrol grubunun dikte yazma başarısına olumlu yönde etki ettiğini göstermiştir. Buna benzer şekilde bilgisayar destekli dikte eğitimi alan deney grubunun ön-test ve son-test puanları arasında, son-test puanları lehine anlamlı fark bulunmuştur. Bu sonuç, bilgisayar destekli dikte eğitiminin deney grubunun dikte yazma başarısına olumlu yönde etki ettiğini göstermiştir. Deney ve kontrol gruplarının son-test puanları incelendiğinde ise deney grubu puanları lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonuç, bilgisayar destekli dikte eğitiminin, geleneksel dikte eğitimine göre daha başarılı olduğunu göstermektedir. Deney grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu sonucunda da öğrencilerin bilgisayar destekli dikte eğitimi hakkında olumlu görüş bildirdikleri görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar ışığında ülke genelinde bilgisayar destekli eğitim kullanımının, üniversiteler ve liselerde yaygınlaştırılabilmesi amacıyla eğitimcilere hizmet içi eğitimler verilmesi önerilmiştir. Ayrıca ders harici boş zamanlarda ikinci bir kişiye ihtiyaç duymadan dikte yazma alanında kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için okullarda bilgisayar destekli eğitim sınıflarının açılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the computer-assisted dictation training software developed by the researcher on the achievement of university students enrolled in the department of music education was investigated. The study group comprised 30 first-year students attending the Music Theory course at Cumhuriyet University, Faculty of Education, Department of Music Education at 2014-2015 fall semester. The study group was partitioned into experimental (n = 15) and control (n = 15) groups by their scores in the aptitude test conducted the same year. The Music Theory course had 4 weekly course hours, with the first three hours covering subjects other than dictation exercises. During the eight-week administration phase, the experimental group attended the first three hours of Music Theory class and left the classroom in the last hour allocated to dictation practice. The experimental group students were free in the fourth hour and attended computer-assisted individual dictation training for an hour on another day, while the control group conducted conventional dictation practices under the supervision of an instructor. In the study, an“Exploratory Sequential Design”a mixed method where qualitative and quantitative approaches are used concomitantly, was employed. In the quantitative section, a“Pretest Posttest with Control Group”full experimental design was used as the test model. Firstly, the pretest was administered to the experimental group prior to the eight-week implementation period, after which the posttest was administered. The“Case Study”model, a quantitative research design, was employed in the qualitative section. The semi-structured interview form developed to receive their feedback regarding the computer-assisted dictation training was administered to the experimental group after the posttest. The research data revealed a significant difference between the pretest and posttest scores of the control group, who received dictation education in a conventional classroom environment, in favor of the posttest scores. This result showed that conventional dictation education positively affected the dictation achievement of the control group. Similarly, there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the experimental group in favor of the posttest scores, indicating that the computer-assisted dictation training positively affected the dictation achievement of the experimental group. Comparison of the posttest scores of the experimental and control groups revealed a significant difference in favor of the experimental group scores. This result showed that the computer-assisted dictation training was more successful than traditional dictation education. In addition, the results of the semi-structured interview form administered to the experimental group revealed positive student feedback for the computer-assisted dictation training. In light of the study results, the researcher would like to suggest the provision of in-service training to instructors for the popularization of computer-assisted instruction in universities and high schools. Furthermore, building computer-assisted instruction classrooms would allow willing students to improve their dictation skills during extracurricular time without the need for an instructor.