Sigorta işletmelerinde muhasebe düzeninin incelenmesi ve tek düzen hesap planı önerisi
  1. Tez No: 42956
  2. Yazar: UYGUR TEMİZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmanın amacı; sigortacılık faaliyetlerinin kaydedilmesi ve faaliyet sonuçlarının ilgili gruplara sunulmasında araç olan mali tabloların hazırlanması sırasında, işlemlerin aynı terim birliği içerisinde yapılmasını gerçekleştirmektir. Bu amaçla, sigortacılık sektörünün ve bu sektör içinde yer alan sigorta işletmelerinin fonksiyonları, özellikleri, ülke ekonomisi içindeki yeri ve önemi çalışmamızın birinci bölümünde açıklanmıştır. İkinci bölümde, sigorta işletmelerindeki muhasebe düzeni incelenerek sigorta muhasebesine özgü işlemlerle ilgili hesapların işleyişi ve kapsamları üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, sektördeki muhasebe uygulamalarının yeknesaklığını sağlamak için tek düzen hesap plânı önerilmiştir.“Tek Düzen Hesap Plânı Önerisi”yapılırken, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ve uluslararası muhasebe standartları göz önünde tutulmuştur. Bu nedenle, gerek ülkemizdeki diğer sektörlere yönelik tek düzen muhasebe uygulamaları gerekse Avrupa Topluluğu ile Uluslararası Muhasebe Standartlarında yapılan çalışmalar da incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılarak getirilen önerinin sağlayacağı yararlar ve uygulanabilirliği ifade edilmiştir. - 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this three part study is to produce a unified terminology for recording insurance procedures and preparing the financial statements wich are instrumental in presenting the results of these procedures to relevant groups. In the first chapter, the functions, features of the insurance sector and its place and importance in the economy of Turkey is analised. By examining the accounting system in insurance companies, the contens and the procedures of accounts which are peculiar to insurance accounting are dealt with in the second chapter. In the last chapter, a unified accounting chart is offered to provide a uniform accountancy in insurance sector. In providing such a“unified accounting chart”, generally accepted accounting principles and the international accounting standards are taken into consideration. To this end, the works concerning either unified accounting applications for other sectors in Turkey or for the European Community and International Accounting Standards are referred to during the research. In conclusion, a general assessment evaluates the utility and benefits of the chart offered in the study. -11 -