Türk vergi sisteminde vergiyi doğuran olayın kavranması
Understanding the cause of taxation in the Turkish tax system
  1. Tez No: 429563
  2. Yazar: SEMİH ASA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Devletlerin yerine getirmek mecburiyetinde oldukları kamu hizmetlerinin artması ve çeşitlenmesi kamu gelirlerine duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Devlete gelir yaratmanın muhtelif usul ve yöntemleri var olmakla birlikte, kamu gelirleri içinde vergiler farklı bir önem kazanmaktadır. Kamu gücü kullanılarak elde edilen bir gelir olan vergi, kamusal gelir niteliği taşıması itibariyle başta mülkiyet hakkı olmak üzere birçok hak ve özgürlükle doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple, bir temel hak kısıtlaması olarak kabul edilecek olan vergiye ilişkin düzenlemelerin hukuksal çerçevesi, vergi hukukunun doğmasına ve bağımsız bir hukuk dalı mahiyeti edinmesi neticesini ortaya çıkarmıştır. Verginin devlet yönünden alacak, mükellef yönünden de borç haline gelmesini sağlayan hukuksal ilişki vergiyi doğuran olaydır. Başka bir ifadeyle vergiyi doğuran olay, maddi vergi hukuku açısından vergi borcu ilişkisini ortaya çıkartmakta ve vergilendirme sürecindeki idari işlemlerin sebebini meydana getirmektedir. Vergiyi doğuran olayın meydana gelmemesi durumunda, vergi idaresi tarafından vergilendirme süreci ile ilgili herhangi bir işlem yapılamamakta, yapıldığı takdirde yapılan işlemler hukuka aykırı duruma gelmektedir. Dolayısıyla vergiyi doğuran olay vergilendirme sürecinin temel yapıtaşı olmakta ve vergiyi doğuran olayın doğru bir şekilde ortaya çıkarılması, vergilendirme sürecinin kişilerin hakları ihlâl edilmeksizin sağlıklı bir şekilde işlemesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Increment and diversification in public services which governments are obliged to fulfill increase the need for public revenues. Although there are various procedures and methods of generating income for the government, taxes become more of an issue within public revenues. Tax, which is a revenue obtained using public force, is directly related to many of the rights and freedoms, especially the right of property, in respect of having value of public revenue. Therefore, the legal framework of regulations regarding tax which will be regarded as a restriction of fundamental rights has caused existence of tax code as well as the result of obtaining its nature of an independent branch of law. The legal relation which ensures tax to turn into claim in terms of government and debt in terms of taxpayer is the incident generating tax. In other words, what generates tax makes the relation of tax debt out In terms of substantive tax law and constitutes the causes for administrative procedures in the taxation process. In the event of absence of the incident giving rise to the tax, no action relating to taxation process can be done by the tax administration. If done, the transactions turn into unlawful. Therefore the incident giving rise to tax becomes the milestone of the taxation process, and finding out the incident giving rise to the tax accurately is of particular importance in terms of functioning the taxation process properly, without violating the rights of people.