Kur'ân'a göre şeytan
Satan in the Qur'an
- Tez No: 429564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ŞAHİN AYNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tarihi insanlık tarihi kadar eski olan şeytan, bütün semavî dinlerde hatta semavî olmayan dinlerde bile yer tutmaktadır. İnsanın yeryüzü sınavına ve âkıbetine doğrudan etki edebilecek unsurlardan biri olması sebebiyle; şeytanın mâhiyetini anlamaya ve onu tanımaya çalışmak, insan açısından kaçınılmaz olmuştur. Metafizik bir varlık olduğu için şeytan konusunda deney ve gözlem yapmak, onu pozitif bilim kıstaslarıyla incelemek mümkün değildir. Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, sözlük ve terim anlamlarının belirlenmeye çalışıldığı semantik tahlil ile birlikte Din Bilimleri ve İslâmî Bilimlerdeki kullanış şeklini belirleme çabasını içermektedir. İkinci bölümde ise; Kur'ân'da şeytana ait özellikler incelenmiştir. Bu bölümde: Kur'ân'da“Şeytanın İsim ve Sıfatları”,“Şeytan'ın Mü'minler Üzerindeki Etkileri”ve“Kur'ân'da Şeytan'dan Korunma Yolları”üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Satan whose history is as old as that of humanity takes place in all monotheistic religions and even non-monotheistic religions. As he is one of the factors which can directly influence man's interrogation in the World and its consequence, it is inevitable for man to comprehend Satan's importance and to know him. As Satan is a metaphysic creature, it is not possible to make experiments and observations on him and examine him according to criteria of positive sciences. This research consists of two chapters. First chapter includes semantic analysis in which lexical and term meaning of the concept are determined and the attempt to determinate the way of using the concept in“Religious Studies and Islamic Studies. In the second chapter, the characteristics belonging to Satan in Qur'an are investigated. ”In this chapter, Satan's Names and Adjectives“, ”Satan's Effects on Müslims“ and ”The ways of Getting Protected against Satan in Qur'an" are highlighted.