İnovasyon ekosisteminde Teknoparkların rolü ve geliştirilmesine yönelik bir model önerisi: Teknoloji Transfer ve Geliştirme Merkezi
  1. Tez No: 429794
  2. Yazar: AHMET AKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüzde bilgi birikimini üretime dönüştürmesine, bilimsel çalışmaların ticarileştirilerek ulusal düzeyde değer yaratılmasına ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlayacak yeni ürün veya üretim yöntemleri geliştirilmesini sağlayan en önemli araçlarından biri üniversite-sanayi işbirliğidir. Üniversite-Sanayi işbirliği ve aynı zamanda birer İnovasyon merkezi konumunda olan Teknoparkların rollerine yönelik birçok çalışma yapılmıştır ancak bilim-sanayi ara yüzü rollerinin daha etkin yerine getirebilmelerine yönelik çalışmalara da ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak çalışmanın amacı, inovasyondan faydalanarak bilim ve sanayi arasında köprü görevi görüp, önemli bir ara yüz olan Teknoparkların Üniversite-Sanayi işbirliği arasında kurduğu köprünün rol ve öneminin vurgulanması ve bu rolün geliştirilmesine yönelik olarak“Teknoloji Transfer ve Geliştirme Merkezi”isimli yeni bir model önerisi geliştirmeye çalışmaktır. Geliştirilen model önerisinde yerel ya da bölgesel düzeyde bilim ve sanayide söz sahibi olan tüm paydaşların yer aldığı, bu modele katılım sağlayacak kurumların; Üniversite, KOSGEB, İŞ-KUR, Kalkınma Ajansı, Mühendis Odaları, Ticaret ve Sanayi Odası vb. kamu ya da sivil toplum kuruluşları temsilcileri gibi hemen hemen tüm sanayi aktörlerini kapsaması planlanmıştır. Bu modelde, Teknoparkların rolünün, sanayi sektöründeki tüm aktörlerin entegre olarak kollektif hareket edebilmelerinin sağlanarak her birimin temsil edileceği ortak bir platformun oluşturulması yoluyla güçleneceği düşüncesinden yola çıkılmıştır. Yerel düzeydeki bilim ve sanayi aktörlerinin üniversitelerde mevcut bulunan teknopark çatısı altında (irtibat bürosu oluşturulması yoluyla) temsil edilerek tek merkezden koordine edilmesi düşünülmektedir. Böylece Teknoparkların sinerjik yaklaşım yoluyla, ulusal ve uluslararası düzeyde katma değer oluşturma ve rekabet gücünün arttırılmasında daha aktif rol oynayacakları ispatlanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler İnovasyon, Teknopark ve Bilim-Sanayi İşbirliği, Teknoloji Transfer ve Geliştirme Merkezi
Özet (Çeviri)
Nowadays knowledge to transform production, new products or production methods, one university-industry collaboration of the most important means to develop scientific studies commercialized the creation of value at the national level and will contribute to increasing the competitiveness in international markets. University-Industry cooperation and at the same time have been many studies on the role of Technopolis Innovation in a central location, but the science-industry interface roles to work on be able to meet more effectively the needs are. The aim of this work upon this need roads, serve as bridges between benefiting from the innovation of science and industry, emphasizing the role and importance of the bridge that was established between important interface with Technopark of university-industry cooperation and for developing this role“Technology Transfer and Development Center”is a new the model is to work to improve the proposal. In the models developed at the local or regional level recommendations involving all stakeholders in science and industry who have said, this model will allow the participation of the institutions; University, KOSGEB, IS-KUR, Development Agency, Chambers of Engineers, Chamber of Commerce etc. cover almost all industry actors such as public or representatives of civil society organizations is planned. In this model, the role of Technopark, which integrated all the actors in the industrial sector will be represented by ensuring their ability to collectively act on the idea that each unit has exited strengthened through the creation of a common platform. Available at universities of science and industry actors at the local level under the technopark roof (through the creation of liaison offices) are considered to be represented by coordinated from one center. Thus, the synergistic approach through Technopark, creating added value at national and international level and has tried to demonstrate that they will play a more active role in enhancing competitiveness. Keywords Innovation, Technopark and Science-Industry Cooperation, Teknoloji Transfer ve Geliştirme Merkezi