Süryani Kadim Kilisesi'nde evharistiya sakramenti
The sacrament of the eucharist: According to the Syrian Orthodox church of antioch
  1. Tez No: 429820
  2. Yazar: İBRAHİM KORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SEYFELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmanın konusu;“Süryani Kadim Kilisesi'nde Evharistiya Sakramenti”dir. Konu giriş, dört bölüm ve sonuç şeklinde ele alınmıştır. Girişte Hıristiyanlıkta sakramentlerin anlamı ve tarihsel süreci konusuna değinilmiştir. Bölümlerde ise, sırasıyla; Süryani Kadim Kilisesi'nde sakramentler, evharistiyanın tarihsel süreci, evharistiya ritüeli incelendikten sonra evharistiya ve ritüelinin anlamı konuları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, Süryani Kadim Kilisesi bağlamında evharistiyanın anlamı, tarihsel gelişimi ve uygulaması hakkında konunun anlaşılmasını sağlayacak bir çalışma ortaya koymaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise, Süryani Kadim Kilisesi'nde kabul edilen yedi sakramentin inanç ve uygulamalarını ana hatlarıyla sunmaktır. Araştırmada Hıristiyanlıkta sakrament inancının uzun bir tarihsel sürecin ardından sakramentler doktrinine dönüştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca Süryani Kadim Kilisesi'nde yedi sakramentin kabul edildiği ve bunların bir arada ifade edildiği görülmüştür. Bunların yanında, evharistiyanın inanç ve uygulama bakımından uzun bir tarihsel süreçte biçimlendiği, Hıristiyan inancındaki pek çok meseleyle anlamsal bakımdan ilişkilendirilen bir ritüel olduğu ve onu alan cemaatin birçok lütfa eriştiği inancının mevcut olduğu sonuçlarına varılmıştır. Anahtar Sözcükler Hıristiyanlık, Süryani Kadim Kilisesi, Sakrament, Evharistiya, Ayin.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“The Sacrament of The Eucharist: According to The Syrian Orthodox Church of Antioch”. This survey is consisted of an introduction, four chapters and the result. In the introduction, meaning and historical process of sacraments are probed. In the chapters, firstly, the seven sacraments, the historical process of eucharist and its ritual are respectively wiewed. Later, meaning of eucharist and its practice are expressed. The purpose of this survey is to present an outline of the seven sacraments according to the Syrian Orthodox Church of Antioch's belief and practice in addition to meaning, historical process and practice of eucharist. In this study, it is found that the word“sacrament”was transformed to the doctrine of sacraments in long historical process. Moreover, the seven sacraments are accepted by the Syrian Orthodox Church of Antioch and they are systematically explained. In addition, eucharist has been formed in long historical process according to its belief and practice. Furthermore, eucharist has a ritual which is associated with many existing belief in Christianity. In conclusion, it is believed that the believers, partaking in communion, access numerous grace. Key Words Christianity, The Syrian Orthodox Church, Sacrament, Eucharist, Liturgy.