Süryani Kadim Kilisesi'nde namaz (slutho)
Prayer at the Ancient Syriac Church (slutho)
- Tez No: 999924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Süryani Ortodoks (Kadim) Kilisesi, erken dönemlerden itibaren Hristiyanlığı benimsemiş bir topluluktur. Sahip olduğu liturji geleneği, manastır hayatı ve Süryanice ibadet diliyle Doğu Hristiyanlığı içinde özgün bir yere sahiptir. Türkçe literatürde Süryani Ortodoks geleneği daha çok tarih, kimlik, kilise teşkilatı ve genel ibadet hayatı üzerinden ele alınmıştır. Namaz (slutho) ibadetine dair bilgiler ise sınırlıdır. Bu tez, Süryani Ortodoks Kilisesi'nde namaz (slutho) ibadetini kavramsal, tarihsel ve ritüel boyutlarıyla ele almayı amaçlamıştır. Araştırma nitel bir çerçevede kurgulanmıştır. Tarihsel betimsel model ve doküman analizi kullanılarak Süryani dua ve ibadet kitapları ile ilgili kilise metinlerine başvurulmuş, ayrıca Kitabı Mukaddes'te dua ve ibadete ilişkin pasajlar slutho geleneği ile birlikte ele alınmıştır. Bulgular, Süryanice slutho kavramının hem dua hem de namaz anlamlarını içerdiğini göstermektedir. Slutho, sözlü niyaz ile kıyam, secde ve haç çıkarma gibi bedensel unsurları bir araya getiren bütüncül bir ibadet olarak tanımlanmaktadır. Mezmurlar 119:164'de yer alan“günde yedi kez seni överim”ifadesine dayanan yedi vakitli ibadet düzeni kilisenin resmi geleneğinde korunmakta, ancak modernleşme, şehirleşme ve diaspora süreçleri halk arasında sluthoyu üç hatta iki vakte kadar düşürmektedir. İbadet dili olarak Süryanice'nin korunması teolojik süreklilik için temel bir unsur olarak öne çıkmakta, yerel dillere yapılan tercümeler ise cemaatin ibadete katılımını ve anlamalarını artırmaktadır. Slutho, tarihsel dönüşümlere rağmen teolojik çerçevesini ve ritüel iskeletini büyük ölçüde korumuştur. Bireysel dindarlığı besleyen ve cemaat bilincini güçlendiren merkezi bir ibadet olarak Süryani Ortodoks kimliğinin şekillenmesinde belirleyici rolünü sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Syriac Orthodox Church is a community that adopted Christianity from the early periods and occupies a distinctive position within Eastern Christianity through its liturgical tradition, monastic life, and the use of Syriac as a liturgical language. In Turkish academic literature, the Syriac Orthodox tradition has generally been examined in terms of history, identity, ecclesiastical organization, and general religious life, while studies focusing specifically on the prayer (slutho) remain limited. This thesis aims to examine the prayer (slutho) in the Syriac Orthodox Church through its conceptual, historical, and ritual dimensions. The research is designed within a qualitative framework. Using a historical-descriptive method and document analysis, Syriac prayer and liturgical books, as well as official church texts, were analyzed. In addition, passages related to prayer and worship in the Holy Bible were examined together with the slutho tradition. The findings indicate that the Syriac term slutho encompasses the meanings of both prayer and formal ritual worship. Slutho is defined as a holistic form of worship that combines verbal supplication with bodily practices such as standing, prostration, and making the sign of the cross. The seven-times-daily prayer cycle, based on the verse“Seven times a day I praise You”(Psalm 119:164), is preserved in the official tradition of the Church; however, processes of modernization, urbanization, and diaspora have led to a reduction of prayer times among the laity to three or even two times a day. The preservation of Syriac as the liturgical language stands out as a fundamental element for theological continuity, while translations into local languages enhance congregational participation and comprehension. Despite historical transformations, slutho has largely maintained its theological framework and ritual structure. As a central act of worship that nurtures individual piety and strengthens communal consciousness, it continues to play a decisive role in shaping Syriac Orthodox identity.