Süryani Kadim kilisesi'nde vaftiz sakramenti
The sacrament of Baptism in the Syrian Kadim church
  1. Tez No: 509839
  2. Yazar: SEVİNÇ AKSİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SEYFELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın konusu“Süryani Kadim Kilisesi'nde Vaftiz Sakramenti”dir. Konu, Süryani Kadim Kilisesi'nin sakramentler teolojisinden hareketle ele alınmıştır. Çalışmada konuyla ilgili sınırlı sayıdaki kaynaklardan yararlanılmış ve bunun yanısıra, uzman kaynak kişilerle gerçekleştirilen mülakatlar ve yapılan gözlemlerle desteklenmiştir. Bu çalışmanın amacı vaftizin sakramental teolojisini ve buradan hareketle kilisenin sakramental bütünlüğünü ortaya koymaktır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Süryani Kadim Kilisesi geleneğin etkin olduğu bir kilisedir. Süryani Kadim Kilisesi'nde sakramental teoloji erken Hıristiyanlıktaki sakramentler teolojisine paralel gelişim gösterir. Süryani Kadim Kilisesi yedi sakramenti kabul eder. Vaftiz sakramenti hem inanç hem de uygulama boyutu önemli kabul edilen bir ayindir. Vaftizin asli günahı ve diğer günahları ortadan kaldırdığına, böylece yeni ve günahsız yaşama giriş sağlandığına inanılır. Vaftiz suyuna dalma ve çıkma ile kişinin İsa Mesih'in ölümü ve dirilişine ortak olduğu kabul edilir. Süryani Kadim Kilisesi'nde vaftiz merasiminde vaftiz, tövbe, murun ve kutsal kurbono ayinleri peşpeşe icra edilir. Vaftizin uygulama boyutu, geleneğin etkin olduğu diğer bağımsız kiliselerle benzerlik gösterir. Vaftizin sakramental anlamları Mesih sırrı fikriyle ilişkilendirilir. Vaftiz merasiminde okunan dua, ilahi, semboller, objeler vs her şeyin mutlaka İsa Mesih fikriyle alakalı sembolik anlamlar barındırdığına inanılır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is“The Sacrament of Baptism in the Syrian Kadim Church”. The subject was taken from the theology of the sacraments of the Syrian Kadim Church. The study benefited from a limited number of sources related to the subject, and was supported by interviews and observations with expert sources. The purpose of this study is to reveal the sacramental theology of baptism and the sacramental unity of the church from here. According to the results of this study, the Syrian Kadim Church is a church whose tradition is active. Sacramental theology develops in parallel with theology of early sacraments in early Christianity in Syriac Kadim Church. The Syrian Kadim Church accepts seven sacraments. The baptismal sacrament is both a belief and practice dimension that is considered important. It is believed that baptism lifts the original sins and other sins from the middle so that entrance into the new, sinless life is provided. It is accepted that one is joined to the death and resurrection of Jesus Christ by diving and dive into the baptismal water. In the ceremony of baptism at the Syrian Kadim Church baptism, repentance, murun and holy kurbono rituals are performed in succession. The size of baptismal practice is similar to that of other independent churches where tradition is active. The sacramental meanings of baptism are associated with the idea of the Messiah secret. It is believed that prayer, divine, symbols, objects, etc., read in the baptism, have absolutely all the symbolic meanings associated with the idea of Jesus Christ.