Bilge Karasu'yun eserlerinde postmodern unsurlar
Postmodern elements i̇n Bi̇lge Karasu's works
  1. Tez No: 429829
  2. Yazar: İLYAS AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Modern edebiyat anlayışı, James Joyce, Samuel Beckett, Elias Canette, William Faulkner gibi yazarların ürün verdiği Eleştirel Modernist Dönem'de ciddi darbeler alır. Ancak yeni bir edebiyata ulaşmak için 1960'ların beklenmesi gerekir. 1960'lardan sonra postmodern edebiyat, bütün dünyada yayılma alanı bulur. Türk edebiyatçıları da özellikle 1980'den sonra postmodern ürünler verirler. Eserlerini 1960'tan sonra yazmaya başlayan Bilge Karasu, postmodern dalgadan etkilenen yazarlardan biridir ve son dönem eserlerinde, daha yoğun bir şekilde, bu edebiyat anlayışını kullanmaya başlar. Çalışmamızda ilk olarak postmodernizm hakkında genel bilgiler verildi. Ardından, postmodernist unsurlara ve Bilge Karasu'nun eserlerindeki postmodernist unsurların tespitine geçildi. Edebiyatın, sosyal yaşamla bulunan sıkı bağından dolayı, postmodern edebiyat unsurları açıklanırken bunların, nasıl bir sosyal yaşamın sonucunda ortaya çıktıkları da açıklanmaya çalışıldı. Bu yönüyle tezde, postmodern düşüncenin sosyal yaşamdan nasıl etkilendiği ortaya konulmaya çalışıldığı gibi, bu düşüncenin, sosyal yaşamı nasıl etkilediği de belirtilmiş oldu. Bu bilgilerden sonra, Bilge Karasu'nun eserlerindeki postmodern unsurlar verildi. Tüm analizlerin sonucunda, üstkurmaca; metinlerarasılık; parçalı, düzensiz ve karmaşık yapı; düş ile gerçeğin iç içe geçmesi; ironi; belirsizlik; fantastik, büyülü gerçekçilik, gotik; oyun olgusu; yeni tarihselci anlayış; parçalanan özne; hiper ve kolaj mekân; çizgisel olmayan zaman gibi, postmodern dönemin temel özelliklerinin, Bilge Karasu'nun eserlerinde kullanıldığının tespiti yapıldı. Anahtar Sözcükler Türk Edebiyatı, Bilge Karasu, Postmodern Edebiyat, Üstkurmaca, Metinlerarasılık, Kompleks yapı, İroni, Fantastik, Büyülü Gerçekçilik, Gotik, Oyun, Hiper Mekân, Yeni Tarihselcilik.
Özet (Çeviri)
The concept of modern literature was criticized in critical modernist period. Modernist writers like James Joyce, Samuel Beckett, Elias Canette, William Faulkner substantially undermined the concept of modern literature. However, appearance of a new literature concept waited for 1960s. Postmodern literature that has a very different concept from modern thinking came out in that years. This new literature concept spreaded throughout the world in a short time. Turkish writers was impressed by this wave, too. Especially after the 1980, Turkish literature began to produce successful examples of postmodern works. Bilge Karasu who started to write his works after 1960 is one of them. He especially used postmodern literature concept for his late works. I tried to give general informations about postmodernism in the first chapter. Before starting the detection of postmodern elements in works, I gave an overview of each literary features in the second chapter. Moreover, due to the close affiliation between literature and social life, when I explained the postmodern literature elements, I also tried to explain what kind of social life created them. On the one hand, I expressed how postmodern thinking was affected by social life, on the other hand, I showed how postmodern thinking influenced the social life. After this informations, I showed the postmodern elements in Bilge Karasu's works. As a result of all analyses, I showed that these basic characteristics of postmodern era were applied to the Karasu's works: Metafiction, complicate structure, the interwine of dream and reality, irony, fantastic, magical realism, intertextuality, gothic, the phenomenon of game, new historicism, decayed subject, hyper space, simultaneous time. Key Words Turkish Literature, Bilge Karasu, Postmodern Literature, Metafiction, İntertextuality, Complicate Structure, İrony, Fantastic, Magical Realism, Gothic, The Phenomenon of Game, Hyper Space, New Historicism.