Erciş Karası üzümü ve şarabının gastronomi turizmi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Erciş Karası grape and wine in the context of gastronomy tourism
  1. Tez No: 985120
  2. Yazar: HAZAL ŞEVAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Erçiş Karası'nın ampelografik özellikleri, yetiştirme teknikleri, şarapçılık potansiyeli ve bölgedeki kültürel önemi gibi konularda derinlemesine bilgi sunarak literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bu çalışma, bu nadir üzüm çeşidinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için de önemli bir adım olacaktır. Ampelografik Özellikler: Tez çalışması, Erçiş Karası'nın asmasının morfolojik özelliklerini, yapraklarını, salkımlarını ve meyvelerini detaylı bir şekilde inceleyecektir. Yetiştirme Teknikleri: Farklı budama, sulama ve gübreleme tekniklerinin Erçiş Karası üzümünün verimi ve kalitesi üzerindeki etkileri araştırılacaktır. Şarapçılık Potansiyeli: Erçiş Karası'ndan üretilen şarapların kimyasal ve duyusal özellikleri analiz edilecek ve bu üzümün farklı şarap türleri için uygunluğu değerlendirilecektir. Kültürel Önem: Erçiş Karası'nın bölgedeki tarihi ve kültürel önemi araştırılacak, halk hikayeleri, gelenekler ve inançlar derlenecektir. Şarap turizmi, gastronomi turizmi kapsamında incelenen bir alandır. Gastronomi turizmi, turistlerin farklı kültürlerin yemeklerini deneyimlemeye olan ilgisinden türemiş bir kavramdır ve bu fikir ilk kez 1998'de Long tarafından açıklanmıştır (Long, 2004). Gastronomi turizmi, sadece yemeklerin tadına bakmakla kalmaz, aynı zamanda bir ülkenin veya bölgenin kültürü, tarihi ve araştırma merakını da içeren çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Bu bağlamda, şarap turizmi de gastronomi turizminin önemli bir parçasıdır. Şarap turizmi, ziyaretçilere sadece şarapların tadını çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda şarabın üretildiği bölgelerin kültürünü, tarihini ve bağcılık geleneğini keşfetme fırsatı sunar. (Yun, Hennessey ve MacDonald, 2011). Gastronomi turizmi, çeşitli çalışmalarda incelenmiş ve şarap rotalarının etkin yönetimiyle verimliliğin artırılabileceği belirtilmiştir. Örneğin, Portekiz'deki“Bairrada Wine Route”gibi şarap rotaları üzerine yapılan araştırmalarda, profesyonel bir yaklaşımla yönetilmesinin önemine vurgu yapılmıştır (Correia, Ascençao ve Charters, 2004). Ayrıca, Güney Afrika'daki aktif şarap rotalarının bölge kalkınmasında etkili bir rol oynadığı ortaya konmuştur (Bruwer, 2003). Telfer (1999) tarafından yapılan bir çalışmada ise şarap turizminin bölgenin gelişimine büyük katkı sağlayabileceği üzerinde durulmuş ve şarap üreticileri, tur operatörleri ve yemek endüstrisi arasında önemli etkileşimlerin olduğuna değinilmiştir. Gomez, Lopez ve Molina (2015) şarap üreticileri ve şarap turistleri üzerine yaptığı araştırmada, şarap üreticilerinin şarap turizmini bir marka deneyimi olarak gördüğü ve destinasyon markasının imajı ile destinasyonun genel imajı arasında pozitif bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şarap turizmi, bu çalışmalar ışığında, destinasyon çekiciliğini artıran önemli bir unsurdur. Şarap, genellikle üzümün alkol fermantasyonuyla elde edilen, coğrafi işaret veya köken ismiyle tanımlanmış bir içecektir (Kaya, 2017). Şarap üretimi, tarih boyunca çeşitli kültürlerde önemli bir yer tutmuştur. Günümüzde ise bu geleneksel içki, dünya çapında popülerliğini korumaktadır. Özellikle üzümden yapılan şaraplar, kendilerine has lezzet profilleri ve coğrafi özelliklerle tanınır. Ancak, şarap sadece üzümden üretilmez; farklı meyveler de kullanılarak çeşitli şaraplar üretilebilir. Vişne, elma, ayva, erik, şeftali, karadut, portakal, nar, kayısı, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerden yapılan şaraplar da oldukça popülerdir (Canbaş, 1983; Filiz ve Cabaroğlu, 2016; Uruk ve Kahraman, 2017).
Özet (Çeviri)
This thesis will make a significant contribution to the literature by providing in-depth information on the ampelographic characteristics, cultivation techniques, winemaking potential and cultural importance of Erçiş Karası in the region. In addition, this study will be an important step towards the conservation and preservation of this rare grape variety for future generations. Ampelographic Features: The thesis will examine in detail the morphological characteristics of the vine, leaves, clusters and fruits of Erçiş Karası. Cultivation Techniques: The effects of different pruning, irrigation and fertilization techniques on the yield and quality of Erçiş Karası grape will be investigated. Winemaking Potential: The chemical and sensory characteristics of wines produced from Erçiş Karasi will be analyzed and the suitability of this grape for different types of wine will be evaluated. Cultural Importance: The historical and cultural significance of Erçiş Karasi in the region will be investigated and folk stories, traditions and beliefs will be collected. Wine tourism is an area that is examined within the scope of gastronomy tourism. Gastronomy tourism is a concept derived from tourists' interest in experiencing the food of different cultures and this idea was first explained by Long in 1998 (Long, 2004). Gastronomy tourism hosts a variety of activities that involve not only the tasting of food, but also the culture, history and research curiosity of a country or region. In this context, wine tourism also includes gastronomy tourism. Translated with DeepL.com (free version)