Başkanlık sistemi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Presidential system and applicability in Turkey
  1. Tez No: 429840
  2. Yazar: ZİYA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı; Son zamanlarda gündemde yoğun bir şekilde tartışılan Başkanlık sisteminin özelliklerini açıklayarak bu sistemin Türkiye'de uygulanabilirliğini farklı bakış açıları ile göstermeye çalışmaktır. Bu çalışma hazırlanırken nitel araştırma yöntemlerinden, literatür taraması ve veri karşılaştırma teknikleri, konu ile ilgili yurt içinde ve yurt dışında yayınlanmış çeşitli, kitap, makale ve gazetelerden yararlanılmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; hükümet sisteminin tanımı ve demokratik hükümet sistemleri, ikinci bölümde; başkanlık sisteminin çeşitli siyaset bilimcileri tarafından tanımı, tarihi, ABD'de uygulanması, üçüncü bölümde; Türk Anayasa tarihinde benimsenen hükümet sistemleri, AK Parti hükümetinin başkanlık sistemi önerisi ve başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulanması ile oluşabilecek olası sonuçları analiz edilmiştir. Yapılan analizler çerçevesi içerisinde Türkiye'nin mevcut durumu göz önünde tutularak Başkanlık sisteminin Türkiye'ye faydalı olacağı sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler Başkanlık Sistemi, Parlamenter sistem, Anayasa, Yasama, Yürütme, Yargı,İstikrar
Özet (Çeviri)
The aim of this study to explain presidental system which is heavily debated in recently and show applicability of this system in Turkey with different perspectives. Preparing this study it is benefited from qualitative research methods, literature survey, data comparison tecniques, book, article and journals published foreignand domestic relevant about the subject. The study consists 3parts. In first part there are definitions of government system and democratic government systems. In second part there are definitions made by political scientists, history and application in USA of presidental system. In third part it analyses adopted governmental sytems in Turkish constitutional history, the presidental system proposal of Akp government and potential problems with the application of presidental system in Turkey. As a result of analyses regarding Turkey's current situation it was concluded that the presidental system will be helpful for Turkey Keywords Presidentalsystem, parliamentarism, constituion, legislation, executive,judgement, stability