Gılgamış Destanı'nda Sümerce ile Kürtçenin sosyo-linguistik bağlantısı
- Tez No: 429839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Gılgamış destanından yola çıkarak Mezopotamya'nın en eski halklarından Sümerler ile Kürtlerin tarihi-kültürel ve sosyo-linguistik bağlantısı işlenmiştir. Bu amaçla kültürel mirası üzerinden yeterli araştırmaların yapılmadığı Kürt ve Sümer tarihi araştırılmış ve M.Ö. 3000'lerde Mezopotamya'da oluşmaya başlayan ve dünyadaki ilk destan olarak kabul edilen Gılgamış'taki bazı kavram, motif ve sözcükler etimolojik bir çalışmaya tabi tutulmuştur. İncelenen eserlerde başta Gılgamış sözcüğü olmak üzere, bazı Sümerce sözcüklerin Kürt dili ve kültürü ile bağlantılı olduğu ve ortak coğrafyada yaşamaları neticesinde tarihi-kültürel-dilsel ortak bir geçmişin olabileceği düşünülmüştür. Anahtar Sözcükler GılgamıĢ, Kürtçe, Sümerce, Mezopotamya, dil, tarih, etimoloji, motif, destan, sosyolinguistik.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical-cultural and socio-linguistic relation between Sumerian and Kurds, the ancient people of Mesopotamia, has been studied by the Gilgamesh epic. For this purpose, the history of Sumerian and Kurd, as living in a common geography, but hasn't been done sufficient research on their cultural heritage, has been searched and some concept, motifs and words in Gılgamesh which is considered the first epic in the world and dating B.C 3000, has been subjected to etymological studies. As a result of living in common geograpy, some words, by the light of Sumerian tablets including firstly“Gılgamesh”, thougt that there might be a relation between some Sumerian and Kurdish words and they might have a common history, culture and language. ey Words Gilgamesh, Kurdish, Sumerian, Mesopotamia, language, history, etymology, motif, epic, socio-linguistic.