İngilizce, Kürtçe ve Türkçede zamanların sentaks (Sözdizimsel) karşılaştırması
The syntax comparision of simple tenses in English, Kurdish and Turkish
  1. Tez No: 429843
  2. Yazar: MEHMET VEYSİ BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanların, varoluşundan beri iletişim için kullandıkları temel araç dildir. İletişim için kullandığımız bu dil; sözlü, yazılı veya beden hareketleriyle olabilir. Dilin nasıl doğup geliştiği ile ilgili birçok teori mevcuttur. Dil, doğduğumuz aile veya toplumda başlar, yaşantımızla beraber farklılıklarla veya çeşitliliklerle şekillenir çünkü dil birey ve toplum gelişiminde var olan bir kavramdır. Bu çalışmada; öncelikli olarak dil kavramı, dilin doğuşu, anadil kavramı ve dilin kültür ile olan ilişkisi tanımlanmaya çalışıldıktan sonra, dillerin köken ve yapı durumları araştırılmıştır. Bu çalışma; Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve Türkiye'de konuşulan Hint-İran dilleri gurubunda yer alan Kürt dili, Asya dil grubunda Ural-Altay kolunun Altay kolunda yer alan Türk dili ve Avrupa grubunun Cermen dilleri arısında yer alan İngiliz dili ile ilgili yapılmıştır. Bu dillerin her birinin farklı lehçe ve şiveleri olmasına rağmen, diller genel olarak incelenmiştir. Çalışmadaki Kürt, Türk ve İngiliz dilleri temel alındığından; bu dillerin doğuşu, kısa bir tarihi ve yeryüzünde gelişimi incelenmiştir. Ayrıca bu dillerin yeryüzünde konuşulduğu bölgeler, dillerin başlıca önemli unsurları ve eserleri kısaca araştırılmıştır. Öncelikli olarak çalışmada; Kürt, Türk ve İngiliz dillerinin kısa tarihi geçmişleri incelenmiş ve daha sonra, bu dillerdeki zamanların sentaks durumları araştırılmıştır. Çalışmada her bir dil için dört basit zaman olan Geniş Zaman, Şimdiki Zaman, Geçmiş Zaman ve Gelecek zaman bağımsız olarak incelenmiştir. Daha sonra tüm bu zamanlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda Kürt, Türk ve İngiliz dillerin sentaks durumu saptanmıştır. Bu dillerin sentaks bakımından, hem benzer hem de farklı özellikler barındırdığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Kürtçe, İngilizce, Türkçe, Sentaks, Benzerlikler, Farklılıklar, dil Karşılaştırması.
Özet (Çeviri)
The main tool that people have been using since their existence is language. The language used for communication can be verbal, written or body language. There are many theories on how languages evolved. Language starts in the family and society we were born, is shaped by differences or diversities within our live because it is a concept that exists in individual and community development. In this study, after the concept of language, the birth of language, the concept of mother tongue and the relationship between language and culture had been explored primarily; the origins and the structures of languages were investigated. This study was conducted by Turkish language in the Altai branch of the Ural-Altaic language group in the Asian languages, Kurdish language being in the group of Indo-Iranian languages and spoken in Armenia, Azerbaijan, Iran, Iraq, Syria, and Turkey, and English language being in the Germanic languages of the European group. Although each of these languages has different dialects and accents, the languages have been studied in general. As the study is based on Kurdish, Turkish and English languages; the birth, a brief history and development of these languages on the earth have been examined. Also the areas where these languages are spoken, the main significant elements and artifacts of the languages have been investigated briefly.In the study, firstly a short history of Kurdish, Turkish and English languages had been examined, and then the syntax cases of these languages' tenses were investigated. Four simple tenses which are simple present, simple present continuous, simple past and future tense were firstly investigated individually. Then, these all tenses were compared with each other in the study. As a result of the comparison, the syntax cases of languages were found. It was founded that these languages showed both similarities and differences in terms of syntax cases. Keywords Kurdish, English, Turkish, Syntax, Similarities, Differences