Türk vergi mevzuatı ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından değerleme yöntemlerinin incelenmesi: Kullanım değeri üzerine bir uygulama
- Tez No: 429845
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tek Düzen Muhasebe Sistemi'nden, Muhasebe Standartlarına geçiş sürecinde, verginin tespit edilmesi amacını merkeze alan klasik muhasebe anlayışı, yerini işletmelerin gerçeğe uygun değeriyle takip edilmesini amaçlayan, şekilden çok öze odaklanan, şeffaf bir muhasebe anlayışına bırakmaktadır. Bu değişim; muhasebe sistemi içinde önemli bir yere sahip“değerleme”konusu başta olmak üzere, muhasebe uygulamalarının hemen hepsinde kendini hissettirmektedir. Değerleme yöntemlerinin Muhasebe Standartları ve Türk vergi mevzuatı açısından karşılaştırmalı olarak incelendiği bu çalışmada, her bir varlık kalemi üzerinden benzerlik gösteren veya çelişen değerleme uygulamalarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Muhasebe Standartları ile muhasebe sistemimize giren, alternatif değerleme yöntemlerinden“Kullanım Değeri”, ilgili standartlar ve uygulayıcı yorumları çerçevesinde incelenerek, kullanım değerinin hesaplanması ve buna bağlı olarak oluşabilecek değer düşüklüğü zararının muhasebeleştirilmesine yönelik uygulamalara yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Türkiye Muhasebe Standartları, Türk Vergi Mevzuatı, Değerleme, Kullanım Değeri
Özet (Çeviri)
The transition from the Unified Accounting System to the Accounting Standards has led to replacement of the classical accounting approach, which primarily focuses on determining the level of taxes, with a more transparent accounting system that tracks businesses based on fair value and focuses more on essence than form. This change can be felt in nearly all areas of accounting practices, especially in the area of valuation, which occupies an important place within the accounting system. In this study comparatively examining valuation methods in the Accounting Standards and the Turkish Tax Legislation, we aimed to identify similar and conflicting practices for each asset item. Lastly, the alternative valuation method known as“value in use,”which has entered our accounting system through the Accounting Standards, was examined within the frame of the relevant standards and user/implementer's comments, and practices concerning the calculation of the value in use and the accounting of the associated impairment losses were described comprehensively. Key Words Turkish Accounting Standards, Turkish Tax Legislation, Valuation, Value in Use