الدلالات التربوية المستقاة من سورة لقمان
Lokman suresi ışığında eğitime dair işaretler
  1. Tez No: 429852
  2. Yazar: ZEYNEP (CEMO) TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Lokman (a.s)'ın oğluna yaptığı tavsiyeler ışığında eğitime dair en önemli işaretleri belirlemek ve bu işaretlerin eğitimci ile eğitim görenlere katkı sağlamak amacıyla tüme varım yöntemi ile hazırlanmıştır. Araştırma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Mukaddime, araştırmanın genel çerçevesini çizer. Birinci bölümde ''Lokman el-Hakim'' başlığı altında Lokman el- Hakim'in şahsiyeti tanıtılmakta ve Onun bir peygamber miydi yoksa Allah'ın kendisine hikmet verdiği salih bir kimse miydi konusu ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise genel hatlarıyla Lokman suresi tanıtılmaktadır. Son bölüm ise araştırmanın ana konusunu teşkil etmektedir. Bu kısımda Lokman (a.s)'ın oğluna yaptığı tavsiyeler ve bu tavsiyeler ışığında eğitime dair işaretlerle ilgili olarak çıkarımlarda bulunuldu. Ayrıca ifade edilen ayetler ışığında eğitime dair yöntemler ele alınmıştır. Sonuç olarak; Kur'an'ın, İslami eğitim için mükemmel bir metot ve aynı zamanda onun eğitim yöntemleriyle akideyi, ahlakı, ibadeti ve toplumsal hayatı düzeltmeyi üstlendiğini; Lokman suresinde eğitime dair önemli işaretler ve bununla beraber islam ümmetinin karşılaşmış olduğu problemleri çözmede yardımcı olduğunu ve bunlara karşı ümmete çıkış yolları göstermede büyük faydalar içerdiğini görmekteyiz. Son olarak İslam neslinin eğitilmesi ile ilgili olarak amaçlanan hedeflerin gerçekleştirilmesi için Lokman suresi ışığında belli yöntemlerin uygulanması önem arz eden diğer bir husustur. Anahtar Kelimeler Lokman Hekim, Eğitim Metotları, Eğitimle ilgili işaretler, Tavsiyeler, Eğitimde Üslup.
Özet (Çeviri)
Objectives of Research: To determine the most important educatinal signs in consideration of advices that Lukman (pbh) preached to his son and contributions of these signs to educators and learners. Method of Research: Inductive This research consist of an introduction and tree other parts. The Introduction outlines the aim of the research. In the first part, bebeath of 'Lukman Al Hakim Title ' the personality of Lukman Al Hakim is introduced and the topic of'' is Lukman Al Hakim a prophet or is he a saleh man who Allah gave him wisdom'' discussed. In the second part, the outlines of Surah Lukman is introduced. The third part constitutes the theme of the research. In this part, advices that Lukman Al Hakim preached to his son and the conclusions of educational signs in consideration of these advices are discussed. Also, educatinal methods in consideration of expressed verses are discussed. Conclusıon Of Research QUR'AN is excellent method for education. With its supreme methods of educations Qur'an takes in charge to reform aqidah, moral, worship and social life. Surah Lukman contains educational truces and great benefits about education. If this surah has performed in education by educators and learners, inshaALLAH misery of ummah will be perished and ummah will recover from its anguishes. The aims of education of islamic generations that has intented must performed under general rules which expressed in Surah Lukman if we want accomplish the objectives. Keywords Lukman Al Hakim, Educational Methods, Signs of Education, Recommendations, Educational Style.