الدلالات الإشارية في سورة النجم دراسة تحليلة نقدية
Necm suresindeki işârî delaletler - eleştirel bir analitik çalışma
- Tez No: 786325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırma“Necm Suresi'nde İşârî Deliller”i ele almakta ve bu sureden yeni anlamlar ve anlayışlar çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma Kur'an ayetlerinin doğru yorumuna ulaşmak için durağanlıktan، mevcut tefsirlerle yetinmekten ve Kur'an'ın güncel yorumlarıyla alimlerin yoğun çaba harcayarak ortaya koydukları tefsirleri birbirine karıştırmaktan uzak durmayı salık vermektedir. Araştırma ayrıca belli ilke ve kurallara göre göre yapılmış işârî tefsir ile sapkın batınî tefsir arasındaki farkı göstermiştir. Araştırmanın yöntemi، alimlerin manaları anlamalarındaki ve görüşlerini sunmak، bunlar üzerinde tartışıp görüşler arasında bir tercih yapmak veya önceden gözden kaçırılmış yeni manalar eklemek ve araştırmacıların dikkatini çekmemiş önceki alimlerden kısaca ve genel olarak bahsetmek şeklinde belirlenmiştir. 1. Bölüm'de işârî tefsir kelime ve kavram olarak kuralları ve ilkeleriyle birlikte tanımlanmıştır. 2. Bölümde Necm Suresi'ndeki işârî deliller ile özellikle miraç mucizesi işlenmiştir. 3. Bölümde müşriklerin itirazları، onların inançlarının yanlışlığı، müşriklerin inancıyla müminlerin sahih inancının kıyaslanması yer almaktadır. 4. Bölümde Allah teâlâ'nın kudretinden، mü'minlerin ve asilerin hallerinden bahseden ayetlerdeki işaretleri ele almıştır. Ayrıca araştırma görüşleri ve eleştirileri karşılaştırmış، görüşler arasındaki tercihini belirtmiştir. Delillerle destekleyerek yeni işârî yorumlarını yeni bir tarzda ve cesurca söylemiştir.
Özet (Çeviri)
The research deals with the indicative connotations in Surat Al-Najm، and the extraction of new meanings and a new understanding of the meanings in Surat Al-Najm. The research showed the difference between the indicative interpretation controlled by conditions and controls، and the deviant esoteric interpretation، and the method of research was to present the opinions of scholars in their understanding of the meanings، discuss them and give preference to some of them over the other، or add new meanings that may have been missed by the previous ones، or the previous scholars mentioned them briefly and in general and did not take the attention By researchers، her share was forgotten. The first chapter was an introductory chapter on the indicative interpretation linguistically and idiomatically، and the definition of its conditions and controls. As for the second chapter، it dealt with the indicative connotations in Surat Al-Najm and the miracle of the Ascension in particular، and the third chapter dealt with the connotations that talk about the controversy of the polytheists and the invalidity of their beliefs and comparison. Between it and the correct belief of the believers، and the fourth chapter dealt with the reference in the verses that talk about the power of God Almighty and the conditions of the believers and the conditions of The disobedient، and the research compared and criticized the opinions and favored some of them over the other، and mentioned the new signs with the evidence in a bold manner and a new presentation.