1990-2000 yılları arasında Türk siyasal yaşantısındaki depolitizasyon sürecinin siyaset sosyolojisi bağlamında değerlendirilmesi
Depolicisation process within Turkish politicial experince within 1990-2000
  1. Tez No: 429890
  2. Yazar: ÇAĞLAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma, 1990-2000 yılları arasında Türkiye'de yaşanan depolitizasyon sürecini ana hatlarıyla incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, 1990-2000 yılları üzerinde etkisi bulunan geçmiş olay ve süreçlere de kaçınılmaz olarak yer verilmiştir. Bunun yapılmasının bir diğer nedeni de okuyucunun söz konusu süreci bir bütün şeklinde idrak edebilmesini sağlamaktır. Birinci bölümde, siyaset, politikleşme, depolitizasyon ve gençlik kavramları, anlamları bağlamında tartışılmıştır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi niteliğindeki bu bölümün amacı, okuyucuya söz konusu kavramlar hakkında aşinalık kazandırmaktır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinden de anlaşılabileceği üzere, konu bu kavramlar çerçevesinde şekillenmektedir. İkinci bölümde, Türkiye'de çok partili sisteme geçişten 2000'li yıllara kadar olan süreç, depolitizasyona etkileri bağlamında ele alınmıştır. Bunun yapılmasının amacı 80'li yıllarda başlayan ve 90'lı yılların sonlarına kadar yoğun şekilde devam eden depolitizasyon sürecinin temellendirilmesidir. Buna ek olarak bu bölümde, depolitizasyon sürecinin yaşanması için gereken dış müdahaleyi göstermek adına askeri darbeler de incelenmiş ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, depolitizasyon çerçevesinde ilgili yıllardaki gençlik hareketleri incelenmiştir. Bunun nedeni, politikleşme ve depolitizasyon süreçleri içerisinde mevcut gençlik hareketlerinin eylemsellik bağlamında aktifliğidir. Depolitizasyon ve gençlik hareketleri arasındaki ilişkinin daha net bir şekilde tartışılabilmesi adına çalışma 90'lı yıllar öncesi ve sonrası arasında bir karşılaştırmayı da bu bölüm içerisinde barındırmaktadır. Dördüncü ve son bölümde, 1950-2000 yılları arasındaki siyasal yaşamın analizi ve buna bağlı olarak 1990-2000 yıllarının yoğun depolitizasyon süreci yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study mainly aims to investigate the process of depoliticisation which had occurred between 1990 and 2000 in Turkey. In accordance with that purpose, the study inevitably argues previous cases and processes which were influential to depoliticisation period of 1990-2000. Another reason for that investigation is to provide a useful scheme for the readers to comprehend depoliticisation process. In the first chapter, the terms such as 'politics', 'politicisation', 'depoliticisation' and 'youth' were argued in the light of their meanings. The purpose of giving a conceptual framework in this chapter is to make the readers familiar with the above-mentioned terms. As it is obvious in the following chapters, the study takes for within the scope of those terms. In the second chapter, the study depicts, in the light of depoliticisation, the period which takes place by the transition to the multi-party system up until 2000s. The very reason to follow that period is to underline its effects on the depoliticisation process which had been intensified in 90s. In addition to that, to emphasise the importance of external influence to the depoliticisation, the military coups within that period and their consequences are argued. In the third chapter, the study argues the youth movements related to the depoliticisation. The reason for that is the importance of the youth movements' activeness within the periods of politicisation and depoliticisation. To comprehend and argue the relation between the youth movements and the depoliticisation, the chapter includes a comparison between the years before and after 90s. In the fourth and final chapter, the study is concluded by outlining the political life between 1950-2000 and the depoliticisation process which has been intensified within the decade between 1990-2000.