Çiftçi ve tarım arazilerinin yönetimine ilişkin veri modeli kayseri kocasinan pilot uygulaması
Data model for management of farmers' and farmland information: A case study in Kocasinan/Kayseri
- Tez No: 430009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ziraat, Geodesy and Photogrammetry, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
2000'li yıllardan itibaren ülkemizde tarım politikası amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) bünyesinde ve ayrıca tarım istatistiklerinin üretilmesi amacıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bünyesinde girişimler yapılmaktadır. İki kurum arasında işbirliği içerisinde yapılan bu girişimlerle çiftçiler, tarım arazileri ve tarım ürünlerine ilişkin bilgilerin toplanması ve yönetilmesi çalışmaları yapılmaktadır. Ancak benzer verilere ihtiyaç duyan farklı kuruluşların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabileceği bir sistem yapılanması için herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Sadece mevcut sistemden talep edilen veriler varsa ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde talepler karşılanmaya çalışılmaktadır. Oysa günümüzde Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Standardizasyon alanlarında yaşanan gelişmeler ve bu kapsamdaki TUCBS girişimi benzer verileri kullanan kurumların ihtiyaçlarının birlikte değerlendirilmesini ve bir veri modeli mantığı ile hareket edilmesini gerekli/zorunlu kılmaktadır. Tarım arazilerinin yönetimi için alt-parsel veri modeli kullanılmış ve geliştirilen yeni bir arazi örtüsü/kullanımı sınıflaması ile test edilmiş ve daha da geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu veri modelinin temel bileşenleri ise pilot uygulama alanları olan Kayseri İli Kocasinan İlçesi Elagöz, Karahöyük ve Vatan mahallelerinde uygulanmıştır. Uygulama sonucunda sağlanan veri ile mevcut sistemlerden çok daha etkin çiftçi ve tarım ürünü verisi elde edilebileceği kanıtlanmıştır. Mevcut sistemlerin en önemli eksiklikleri ise tarım arazilerinin sınırları ve nitelikleri (arazi örtüsü/kullanımı sınıfları) hakkında hiçbir bilgi sahibi olunmaması, beyan usulüne dayanması ve resmi evraklara dayanmayan başvuruların kabul edilmemesi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the year 2000, some initiatives have been being made in Turkey Ministry of Food, Agriculture and Livestock for Turkey's agriculture policy and in Turkey Statistical Institute for producing agricultural statistics. Thanks to these initiatives which are made with cooperation between these two organizations, it is being done the studies of gathering and managing of information about farmers, agricultural lands and agricultural products. But, it is not being made any study for the structuring of a system which can provide more effective solutions to the demands of different organizations that need similar data. It is being tried to meet the demands with respect to the related legal regulations only if the data required from the present system are ready. Whereas the developments in geographical information systems and standardization and TUCBS enterprise in this context necessitate to meet the demands of organizations that use the similar data commonly and to act in terms of a data model logic. In this project, for the management of agricultural lands, sub-parcel data model was used, has been tested with a novel land cover/use classification and has been made suggestions for further development. The basic elements of this data model were applied in the pilot application areas of Elagöz, Karahöyük and Vatan Districts of Kocasinan County in Kayseri. It is proved that information about farmers and agricultural crops can be obtained much more effective using data and interface hardware developed in this study than existing systems. The most important deficiencies of existing systems are determined as lack of any information about borders and qualities (land cover/use classes) of agricultural lands, being based on declaration procedure and rejection of applications not being based on official paper.