Türkiye'de yayılış gösteren Candelariella türlerinin morfo-anatomik karakterleri ve multilokus moleküler sekans analizleri ile modern revizyonu
A modern revision of the genus candelariella in Turkey using morpho-anatomical characters, multilocus molecular data
  1. Tez No: 430010
  2. Yazar: ZEKİYE KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Türkiye'nin 81 ilinden 497 lokaliteden toplanan yaklaşık 800 örnek ve floristik çalışmalar amacı ile çeşitli herbaryumlarda yer alan örnekler öncelikle morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri göz önüne alınarak değerlendirildi. Bu örneklerden bazılarının ITS, β-tubulin, mtLSU, mtSSU ve Mcm7 gen bölgeleri analiz edildi, filogenetik ağaçlar kuruldu. Türlerin lokalite ve ekoloji bilgileri, deskripsiyonları, Türkiye ve Dünya'daki yayılışları belirlendi ve cinse ait tür tayin anahtarı hazırlandı. Bu çalışma öncesinde Türkiye'den Candelariella cinsine ait C. aggregata, C. antennaria, C. athallina, C. aurella, C. coralliza, C. kuusamoënsis, C. lutella, C. medians, C. plumbea, C. reflexa, C. rosulans, C. unilocularis, C. viae-lacteae, C. vitellina ve C. xanthostigma türleri rapor edilmiştir. Bu doktora tezi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda C. faginea, C. granuliformis, C. subdeflexa ve C. terrigena türlerinin de Türkiye'de yayılış gösterdiği tespit edildi. Böylelikle Türkiye'deki Candelariella cinsine ait tür sayısı 15'den 19'a yükseldi. Bu türlerin dışında bilim dünyası için iki yeni Candelariella türü (C. lutelloides ve C. turcica) tespit edildi ve bu türlerin bilim dünyasına tanıtılması için deskripsiyonları hazırlandı. Bu likenler üzerinden 5 likenikol mantar türü tespit edildi. Bu türlerden Phoma candelariellae bilim dünyası için yeni bir tür olarak tanımlandı. Tremella candelariellae türü ise Türkiye'den ilk kez rapor edildi. Ayrıca C. antennaria türü üzerinden bilim dünyası için tanımlanmamış yeni bir cins ve tür (Henfellra, H. muriformia) tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Approximately, 800 specimens collected from 497 localities in 81 cities of Turkey and the specimens collected from several floristic studies and deposited in various herbaria of Turkey were examined in terms of their morphological, anatomical and ecological characters. ITS, β-tubulin, mtLSU, mtSSU and Mcm7 gene loci were analysed in some of the specimens, phylogenetical trees were produced. Locational and ecological information, descriptions and distributions of the species in Turkey and in the world were determined. An identification key for the species of the genus in Turkey was prepared. Before this study, C. aggregata, C. antennaria, C. athallina, C. aurella, C. coralliza, C. kuusamoënsis, C. lutella, C. medians, C. plumbea, C. reflexa, C. rosulans, C. unilocularis, C. viae-lacteae, C. vitellina and C. xanthostigma were reported from Turkey. The number of Candelariella species in Turkey increased to 19. C. faginea, C. granuliformis, C. subdeflexa and C. terrigena are reported for the first time from Turkey. Apart from these species two species (C. lutelloides and C. turcica) were described as new to science. Five species of lichenicolous fungi were determined on these lichens. Of these species Phoma candelariellae is new to science and described in this study. Besides, one species (Tremella candelariellae) is new to Turkey. In addition a new genus and species (Henfellra, H. muriformia) was described for a specimen which is lichenicolous on C. antennaria.