Trafik kazalarının azaltılmasında kent bilgi sistemlerinden yararlanılması: Kahramanmaraş ili örneği
Reducing traffic accidents in the city of Kahramanmaras on example with using information systems
- Tez No: 430011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN GEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Kazalar, Trafik, Geodesy and Photogrammetry, Accidents, Traffic
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemizin en güncel sorunlarından birisi de trafik kazalarıdır. Yapılan araştırmalara göre trafik kazalarındaki can ve mal kayıplarının, doğal afetlerden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Trafik kazalarının azaltılabilmesi için arazi kullanım planlaması ile yol ve çevre şartlarının daha iyi duruma getirilmesi yanında sürücülerin eğitimi, araçlardaki güvenlik donanımlarının artırılması gibi birçok çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Kahramanmaraş İli şehir merkezinde meydana gelen kazalar incelenerek trafik kazalarının en yoğun olduğu bölgeler ve kaza noktaları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak tespit edilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarındaki kaza tutanakları veri seti kullanılarak kaza analizleri yapılmıştır. Kahramanmaraş şehir merkezinde meydana gelen kazalar; arazinin topoğrafyası, kaza oluş şekli, kaza oluşum zamanına göre incelenmiş ve bu etmenlerin oluşumuna neden olan sebepler CBS ortamında analizlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are one of the most actual problems in Turkey. According to the studies related to this subject showed that loss of life and property in traffic accidents are more than natural disasters. For decreasing the traffic accidents have been made improvements of conditions of roads and their environments by the land use planning besides, safety equipment of cars and education of drivers. This study examined the accidents in the city center of Kahramanmaras. The areas with intense traffic accidents and accident points have been determined by using Geographic Information Systems (GIS). Traffic accident analysis was performed using the data set obtained from police accident records provided by General Directorate of Security. Traffic accidents in Kahramanmaras city center were investigated with respect to type of accident, the topography of the land, time of accident and the factors that led to the formation of black spots was demonstrated by the analysis in the GIS.