Başın mekanik modelinin çıkarılması ve kuvvet darbe iletimi
Determination of head mechanical model and force i̇mpact transmission
  1. Tez No: 430012
  2. Yazar: FEHMİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Başta trafik kazaları olmak üzere beyine gelen darbeler, ateşli silahlarla yaralanmalar, spor kazaları, iş kazaları ve düşmeler beyinde yaralanmalara neden olurlar. Dünya genelinde meydan gelen travmatik beyin yaralanmaları neticesinde beyinde gerilmeler oluşmakta ve neticesinde vücudun hormon yapısında da bazı bozukluklar meydan gelmektedir. İnsanda büyüme hormaonları gibi hormonlar, beyinde bulunan hipofiz bezini kontrol etmektedir. Yeterli hormon salgılanamaması durumunda ise hormonun çeşidine bağlı olarak bazı zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlıkların önlenmesi için çeşitli tedbirler alınmaya çalışılsa da tam olarak çözüm sağlanmış değildir. Bu doğrultuda geliştirilen ve kafa mekaniğine karşılık gelen fiziksel modellere dayalı sonlu elemanlar analizlerinde, kafaya gelen darbe ve kuvvetlerin özellikle hipofiz bezine olan etkileri belirlenmeye çalışılacaktır. Model oluşturmak için yetişkin bir erkek deneğin MRI görüntülerinde üç boyutlu model oluşturularak sonlu elemanlar analizi yapılacaktır. Model oluşturmak için MIMICS ve 3-Matic medikal görüntü işleme programı kullanılarak tüm kafa modeli hipofiz bezi dahil modellenmiştir. Oluşturulan bu model sonlu elemanlar analizi için ABAQUS programına aktarılacak ve Travmatik beyin yaralanması simulasyonu yapılarak hipofiz bezinde meydana gelen etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blows to the brain, especially in traffic accidents, injuries by firearms, sporting accidents, work accidents and falls are causing injury to the brain. Traumatic brain injuries increase worldwide as a result of consists of the brain and as a result of stress hormones in the body's structure seems to take place in certain disorders. growth hormones such as human, controls the pituitary gland in the brain. In case of failure to release enough hormones in the vineyards on the type of hormone may arise mental and physical ailments. This is to prevent inconvenience they try to take various measures are provided the solution exactly. Developed in this direction and head with finite element analysis based on physical models corresponding to the mechanical force of the blow to the head and will especially try to determine its effects on the pituitary gland. Creating a three-dimensional finite element model of an adult male subjects in the MRI images to create model analysis will be done. All head model using MIMICS and 3-Matic medical image processing program will be modeled to create the models, including the pituitary gland. This created model to be transferred to the finite element analysis software ABAQUS, and affects the pituitary gland that occur in traumatic brain injury simulation performed it will be evaluated.